Opublikowane: 2018-01-06

Ideał wychowawcy w procesie rozwoju cnót młodego człowieka

Angelika Wiech
Warszawskie Studia Pastoralne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/wsp.2016.11.4.33.02

Abstrakt

Artykuł jest próbą ukazania sposobów i płaszczyzn zdobycia cnót przez młodego człowieka w pierwszych okresach jego życia (prenatalnym, noworodkowym, niemowlęcym i poniemowlęcym) oraz ukazania ideału wychowawcy, który będzie rozwijał owe cnoty w sowim wychowanku. Wolicjonalność potrzebna do rozwijania cnót, które zakładają użycie rozumu, powstaje dopiero po 3 roku życia, stąd pierwsze lata bywają często pomijane w perspektywie wychowania i aretologii. Artykuł porusza tę trudną płaszczyznę wczesnego dzieciństwa, kreśląc wagę tego okresu w procesie rozwoju cnót. Powyższe treści ukazują znaczenie wychowania jako wezwania do rozwoju cnót w swoim wychowanku, obszernie przedstawiają istotę każdej cnoty ujętej w katalogu cnót zgodnym z nauczaniem Kościoła katolickiego oraz ukazują syntezę poszczególnych etapów życia młodego człowieka, uwzględ- niając jego rozwój fizyczny, psychiczny, społeczny i duchowy.


Słowa kluczowe:

ideał wychowawcy, cnota, wychowanie, rozwój, dziecko, wczesne dzieciństwo

Zasady cytowania

Wiech, A. (2018). Ideał wychowawcy w procesie rozwoju cnót młodego człowieka. Warszawskie Studia Pastoralne, 4(33), 9–22. https://doi.org/10.21697/wsp.2016.11.4.33.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.