Opublikowane: 2018-06-15

Nic się nie kończy, dopóki nie nastąpi koniec: o teologii, ładzie i władzy

John Milbank
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/csp.2017.21.1.04

Abstrakt

Artykuł pokazuje genezę oraz teologiczne, społeczne i polityczne konsekwencje rozdzielenia religii i rozumu. Przekonuje, iż separacja ta, oznaczając zanegowanie chrześcijańskiej koncepcji boskich rządów, prowadzi do niestabilności w życiu społecznym, marginalizacji i negowania religii, jednocześnie rozszerzając władzę najbardziej potężnych i skutkując chęcią przywrócenia ładu poprzez powrót do prawa religijnego i władzy w sensie teokratycznym. Autor proponuje chrześcijanom powrót do „radyklanej ortodoksji”, tzn. skupienie się na apokatastazie, immanentnej i transcendentnej boskiej obecności, uczestnictwie w trynitarnej harmonii, konieczności podporządkowania rozumu transcendencji, centralnym usytuowaniu liturgii, która odtwarza wieczny porządek. W tym zakresie autor wskazuje na rolę teologii, która powinna przezwyciężyć dotychczasowe przeciwstawienie rozumu i wiary i stać się nauką zajmującą się wszelkiego typu doświadczeniami, tworzącą całościową wizję.

Słowa kluczowe:

religia, rozum, nauka, władza, sekularyzacja, teologia, ortodoksja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Milbank, J. (2018). Nic się nie kończy, dopóki nie nastąpi koniec: o teologii, ładzie i władzy. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (21), 54–75. https://doi.org/10.21697/csp.2017.21.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.