Opublikowane: 2023-03-13

Teopoietyczno-apofatyczny charakter teologii w ujęciu Włodzimierza N. Łosskiego

Michał Płóciennik
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.1.06

Abstrakt

Celem artykułu jest próba przedstawienia rozumienia teologii przez Włodzimierza N. Łosskiego, jednego z najwybitniejszych myślicieli prawosławnych XX wieku. Wydaje się, że prezentowane przez niego podejście jest istotne nie tylko ze względów systematyczno-historycznych, ale może być inspirujące także w kontekście wyzwań ekumenicznych oraz pytań o znaczenie, miejsce i rolę teologii we współczesnym Kościele i świecie. Duchowa świeżość uprawiania teologii przez Rosjanina jest w stanie uwypuklić duchowy wymiar niejednokrotnie zbyt akademickiej myśli teologicznej. Jednak tym, co szczególnie zachęca do poświęcenia jej uwagi, jest postulowany związek teologii z komunią z żywym Bogiem, przeżywaną i poznawaną z jej wnętrza, a nie w formie niezaangażowanego i niejako przedmiotowego oglądu. Teologia, tak jak rozumie ją Łosski, a zarazem jak ją uprawia, jest mistyczna i tym samym teopoietyczno-apofatyczna. Rozjaśnieniu tych kwestii poświęcone jest niniejsze studium.

Słowa kluczowe:

Włodzimierz N. Łosski, teologia, przebóstwienie, apofatyzm, prawosławie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Płóciennik, M. (2023). Teopoietyczno-apofatyczny charakter teologii w ujęciu Włodzimierza N. Łosskiego. Collectanea Theologica, 93(1), 115–161. https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.1.06

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.