Opublikowane: 2023-11-15

Wersje

Civic Profile of the State Community in the Teaching of Joseph Ratzinger/Benedict XVI

Janusz Szulist
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.4.09

Abstrakt

Przedmiotem analiz w artykule jest obywatelski profil społeczności państwowej zaprezentowany w nauczaniu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Społeczeństwo obywatelskie przy wielu swoich zaletach, nie jest wolne od niebezpieczeństw, które przy zastosowaniu redukcjonistycznego stylu współczesnej refleksji służą indywidualizacji odniesień, co było m.in. silnie eksponowane w czasach nowożytnych. Nie sposób pominąć kwestii porządku naturalnego poznawanego ludzkim rozum (sięgającego początkami starożytności), co posiada kluczowe znaczenie w wszelkich procesie humanizacji. Joseph Ratzinger/Benedykt jest świadom ryzyka nadinterpretacji statusu jednostki jako indywiduum w społeczeństwie. Właściwe poczucie obywatelskości w państwie jest kształtowane na gruncie zasad pomocniczości i solidarności, nieodłącznie związanych z personalizmem. Świadomość własnych praw przy odpowiedzialności za bliźniego jest kształtowana w rodzinie. Z kolei systemy demokratyczne służą promowaniu w świecie wolności i równości, wyrażających w istocie etos obywatela. Materiałem źródłowym opracowania jest nauczanie Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Słowa kluczowe:

społeczeństwo obywatelskie, państwo, zasady życia społecznego, demokracja, rodzina, Joseph Ratzinger, Benedykt XVI

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Szulist, J. (2023). Civic Profile of the State Community in the Teaching of Joseph Ratzinger/Benedict XVI. Collectanea Theologica, 93(4), 129–148. https://doi.org/10.21697/ct.2023.93.4.09

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.