Opublikowane: 2024-02-01

Decoding the Christian Era of Dionysius Exiguus

Józef Naumowicz
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2024.94.1.03

Abstrakt

Dotychczas nie znaleziono satysfakcjonującego wyjaśnienia, w jaki sposób rzymski mnich Dionysius Exiguus ustalił rok narodzenia Jezusa w swoim systemie rachuby lat, który wprowadził w 525 roku. W badaniach dominują bowiem dwa bezzasadne założenia: pierwsze, że twórca tej rachuby nie podał jej uzasadnienia, i drugie, że rozwiązania problemu należy szukać jedynie w pracach tego autora dotyczących obliczania dat Wielkanocy. W tym artykule przyjąłem następującą hipotezę badawczą: wyjaśnienie nowej rachuby lat znajduje się w pismach Dionizego, do których należą jego prace komputystyczne, ale także teologiczne. Analiza tych pism pozwala odkryć historyczne i teologiczne racje, które stały się faktyczną podstawą ustalenia daty narodzenia Jezusa na rok odpowiadający dzisiejszemu AD 1.

Słowa kluczowe:

Dionysius Exiguus, era chrześcijańska, teopaschici, mnisi scytyjscy, komput paschalny, tablice wielkanocne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Naumowicz, J. (2024). Decoding the Christian Era of Dionysius Exiguus. Collectanea Theologica, 94(1), 85–106. https://doi.org/10.21697/ct.2024.94.1.03

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.