Opublikowane: 2017-01-25

Definicja prawno-teologiczna życia konsekrowanego przez profesję rad ewangelicznych

BOŻENA SZEWCZUL
Prawo Kanoniczne
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/pk.2016.59.1.02

Abstrakt

Pojęcie życie konsekrowane pojawiło się stosunkowo niedawno. Chociaż jest ono powszechnie stosowane, to jednak – jak się wydaje – nie jest rozumiane  w sposób pełny  nawet przez same osoby, których dotyczy.  Niewiele z nich sięga bowiem do Kodeksu Prawa Kanonicznego Jana Pawła II z 1983 roku,  gdzie podano pełną definicję życia konsekrowanego. Termin ten najczęściej wyjaśnia się jako życie szczególnie poświęcone (konsekrowane) Bogu. Tymczasem już sakrament chrztu - określany także mianem konsekracji chrzcielnej -  poświęca Bogu życie każdego ochrzczonego, tak że staje się ono prawdziwym życiem konsekrowanym. Również przez przyjęcie sakramentu święceń kapłańskich kapłan konsekruje się całkowicie Bogu. O jaką więc konsekrację chodzi w przypadku tzw. osób konsekrowanych? Kiedy ona się dokonuje i co tak bardzo wyróżnia osoby konsekrowane, że tworzą one odrębny stan w Kościele, chociaż  nie hierarchiczny? Odpowiedzi na tak postawione pytania dostarcza artykuł analizujący  kodeksową definicję życia konsekrowanego i jego form istniejących w Kościele katolickim.

Słowa kluczowe:

definicja, stan doskonałości, życie konsekrowane, elementy teologiczne, elementy prawne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

SZEWCZUL, B. (2017). Definicja prawno-teologiczna życia konsekrowanego przez profesję rad ewangelicznych. Prawo Kanoniczne, 59(1), 19–42. https://doi.org/10.21697/pk.2016.59.1.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.