Opublikowane: 2022-12-06

Judaizm hellenistyczny a antropologia

Sylwester Jędrzejewski
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Z problematyki teologicznej
https://doi.org/10.21852/sem.2022.3.03

Abstrakt

W relacji judaizmu do hellenizmu wyróżnia się dwie podstawowe opcje: antagonizm oraz konwergencję. Hellenizm wpływał na kulturę żydowską oraz na religię. Wpływ ten charakteryzował się filozoficzną treściowo i religijną mentalnie grecką kulturą pojęć i myślenia. W antropologii przejawiło się to w postaci m.in. dualistycznego antagonizmu, ale z zachowaniem hebrajskiego holizmu. Z hellenistyczną koncepcją człowieka zmierzyła się Septuaginta, a w niej zwłaszcza Mdr i 4 Mch. Pisma te uwzględniły presję na judaizm helleńskiej racjonalizacji myślenia oraz hellenistycznego uniwersalizmu i kosmopolityzmu. Problematyka antropologiczna w judaizmie helleńskim wskazuje na atrakcyjność i użyteczność helleńskiej antropologii dla zrozumienia biblijnej wizji człowieka.

Słowa kluczowe:

judaizm hellenistyczny, uniwersalizm, antropologia, dusza

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jędrzejewski, S. (2022). Judaizm hellenistyczny a antropologia. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 43(3), 43–59. https://doi.org/10.21852/sem.2022.3.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.