Opublikowane: 2023-12-31

Myśl i działalność wychowawcza ks. Alfonso Marii Fusco na rzecz dzieci zaniedbanych społecznie

Andrzej Łuczyński
Seminare. Poszukiwania naukowe
Dział: Wielcy wychowawcy
https://doi.org/10.21852/sem.2023.17

Abstrakt

Wychowawcy na całym świecie spotykają się ze zjawiskiem zaniedbania społecznego dzieci i młodzieży. Generuje ono w życiu młodych ludzi wiele złożonych problemów o charakterze edukacyjnym i socjalizacyjnym, które domagają się odpowiednich strategii zaradczych. Artykuł prezentuje refleksję nad działalnością wychowawczą Alfonso Marii Fusco, włoskiego duchownego, wychowawcy i społecznika, którego życie i aktywność wychowawcza pozwalają odkryć oryginalny i ponadczasowy zamysł, który inspirował go do podejmowania różnych inicjatyw na rzecz dobra dziecka. Zawarte w artykule treści mogą posłużyć współczesnym nauczycielom i wychowawcom jako ważny punkt odniesienia w poszukiwaniu wartościowych praktyk pedagogicznych, które w sposób istotny mogą wzbogacić ich wiedzę i kompetencje edukacyjne. Ponadto w artykule postuluje się podejmowanie przez pedagogów inicjatyw wychowawczych i profilaktycznych mających na celu czynienie przestrzeni edukacyjnej wolnej od tzw. zachowań ryzykownych, które mogą się pojawić w życiu dzieci i młodzieży.

Słowa kluczowe:

dzieci, młodzież, wychowanie, edukacja, profilaktyka, wiara, wykluczenie społeczne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łuczyński, A. (2023). Myśl i działalność wychowawcza ks. Alfonso Marii Fusco na rzecz dzieci zaniedbanych społecznie. Seminare. Poszukiwania Naukowe, 44(2), 135–150. https://doi.org/10.21852/sem.2023.17

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.