Opublikowane: 2023-11-06

Ludzie "Solidarności" i jej symbole – dyskursywna analiza podręczników szkolnych

Daria Hejwosz-Gromkowska , Dobrochna Hildebrandt-Wypych
Saeculum Christianum
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2023.30.1.19

Abstrakt

Celem badania była analiza podręcznikowych narracji o „Solidarności”, ze szczególnym uwzględnieniem czołowych postaci i symboli, obecnych w podręcznikach do historii, używanych w liceach ogólnokształcących w latach 1991-2018. W badaniu zastosowano metody ilościowe i jakościowe. Metoda ilościowa pozwoliła na sprawdzenie częstotliwości występowania nazwisk ludzi „Solidarności” i ewentualnych zmian w czasie. Z kolei zastosowana krytyczna analiza dyskursu (CDA) umożliwiła eksplorację wartości oraz ideologii ukrytych w podręcznikowych narracjach o „Solidarności”. Uzyskane wyniki pokazują, że treść podręczników, a także reprezentacje postaci pozostają na względnie stałym poziomie, nie ulegając tym samym zmianom politycznym. Kobiety pozostają poza narracją historyczną, stając się jedną z marginalizowanych grup.

Słowa kluczowe:

ludzie „Solidarności”, „Solidarność”, podręczniki do historii, ukryty program

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Hejwosz-Gromkowska, D., & Hildebrandt-Wypych, D. (2023). Ludzie "Solidarności" i jej symbole – dyskursywna analiza podręczników szkolnych. Saeculum Christianum, 30(1), 272–284. https://doi.org/10.21697/sc.2023.30.1.19

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.