Opublikowane: 2024-11-20

Two renaissance stoneslabs from Sztum and Boreczno with reprsentations of armoured men

Magdalna Żurek , Radosław Andrzej Gawroński
Saeculum Christianum
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2024.31.2.5

Abstrakt

Wśród zachowanych na terenie dawnych Prus Wschodnich płyt nagrobnych, na uwagę zasługują dwa renesansowe wizerunki: płyta przedstawiająca Johannesa von Schönaich znajdująca się w kościele w Borecznie (Prusy Książęce) i druga, ukazująca Achacego Czemę, z kościoła w Sztumie (Prusy Królewskie). Zmarli, przedstawieni, w podobnych pozach, należeli do miejscowej szlachty. Autorzy omawiają wygląd obu płyt nagrobnych, próbując porównać widoczne przedstawienia zbroi z zachowanymi egzemplarzami z epoki i na tej podstawie identyfikują jeden z nagrobków jako należący do Johannesa von Schönaicha (IV, zm. 1549), jednego z sześciu przedstawicieli rodu o tym imieniu, żyjących w XV - XVI w. w Borecznie.

Słowa kluczowe:

renesansowa płyta nagrobna, przedstawienia uzbrojenia, Sztum, Boreczno

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Żurek, M., & Gawroński, R. A. (2024). Two renaissance stoneslabs from Sztum and Boreczno with reprsentations of armoured men. Saeculum Christianum, 31(2), 72–84. https://doi.org/10.21697/sc.2024.31.2.5

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.