Opublikowane: 2023-06-27

Rola referencji i przypisów w papieskich encyklikach na przykładzie Fides et ratio

Wojciech Kluj
Studia Theologica Varsaviensia
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/stv.13588

Abstrakt

Schemat referencji zamieszczonych w encyklice Fides et ratio zasadniczo wpisuje się w styl ofcjalnego uroczystego nauczania Magisterium Ecclesiae. Są to przede wszystkim odniesienia do Pisma świętego, do nauczania papieży (również samego Jana Pawła II), do decyzji soborów i synodów, do uznanych Ojców i Doktorów Kościoła i innych autorytetów teologicznych, oraz dokumentów kurii rzymskiej. W referencjach nie tyle chodzi o przedstawienie nowych poglądów, co raczej przypominanie niezmiennej tradycji wiary w danej dziedzinie. Kryje się za tym pewna teologia Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Papież naucza w encyklice jako „strażnik wiary”, a nie jako naukowiec szukający nowych rozwiązań. Inne treści papież przekazywał w innych publikacjach, ale nie w encyklikach.

Słowa kluczowe:

Encyklika Fides et ratio, Fides et ratio, Magisterium Ecclesiae, nauczanie papieskie, przypisy w encyklikach

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kluj, W. (2023). Rola referencji i przypisów w papieskich encyklikach na przykładzie Fides et ratio. Studia Theologica Varsaviensia, 61(1), 108–147. https://doi.org/10.21697/stv.13588

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.