Opublikowane: 2017-12-14

Wyzwania stojące przed nauczaniem religii we współczesnej szkole

Zofia Kępińska-Walczak
Warszawskie Studia Pastoralne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/wsp.2017.12.2.35.04

Abstrakt

Dzisiejsza katecheza funkcjonuje w takim kontekście społeczno-kulturowym, w jakim funkcjonują przede wszystkim jej odbiorcy. Ten kontekst, a także indywidualne uwarunkowania dotyczące każdego z uczniów, muszą być znane katechecie, by mógł do uczniów dotrzeć z przekazem Ewangelii. Współczesny kontekst społeczno-kulturowy, a raczej jego składowe: konsumpcjonizm, seksualizacji, technicyzacja, pluralizm „prawd”, ale też podkreślenie wolności i autonomii człowieka, są prawdziwym wyzwaniem dla formacji katechety i powinny wyzwalać w nim konkretne działania. W epoce, która tak wiele mówi o wolności i godności człowieka, również katecheta musi się do nich odwoływać i stale je podkreślać, a nade wszystko szanować w swych uczniach. W nauczaniu religii, będąc otwartym na dialog i współpracę z uczniami, katecheta powinien pobudzać uczniów do działania i własnej refleksji, zadając im pytania, prowadząc twórcze rozmowy i aktywizując ich na różne sposoby. Nauczyciel religii powinien uznać za swój obowiązek stałe poszerzanie swej wiedzy na temat bieżących spraw, a także pogłębianie własnej formacji duchowej. ta formacja jest w tym kontekście najbardziej fundamentalną kwestią. Jeśli bowiem zabraknie autentycznego świadectwa, na nic się zdadzą inne działania. Katecheta w każdym miejscu i czasie musi żyć ewangelią i przy każdej sposobności świadczyć o Chrystusie.

Słowa kluczowe:

nauczanie religii, katecheza, szkołą, godność, wolność, dialog, prawdziwe świadectwo

Zasady cytowania

Kępińska-Walczak, Z. (2017). Wyzwania stojące przed nauczaniem religii we współczesnej szkole. Warszawskie Studia Pastoralne, 2(35), 45–56. https://doi.org/10.21697/wsp.2017.12.2.35.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.