Opublikowane: 2018-01-06

Islamofobia - strach przed terroryzmem czy zagrożenie obcą religijnością

Aldona Maria Piwko
Warszawskie Studia Pastoralne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/wsp.2016.11.4.33.09

Abstrakt

Artykuł Islamofobia – strach przed terroryzmem czy zagrożenie obcą religijnością? jest próbą analizy zjawiska znanego jako islamofobia, które szczególnie ostatnio zostało znacznie zintensyfikowane. Niepowodzenie wojen na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku oraz zryw młodych Arabów określany jako Arabska Wiosna, doprowadził do upadku wieloletnich rządów reżimów politycznych w regionie, co przyczyniło się do pogrążenia w chaosie administracyjnym wielu krajów. Ponadto wojna domowa w Syrii, przyczyniła się do powstania samozwańczego kalifatu, określonego mianem ISIS, działającym na terenie Iraku, Syrii oraz Libii. ISIS jest organizacją terrorystyczną, uważaną za jedną z najbardziej niebezpiecznych i nieprzewidywalnych grup bojowników walczących w imię islamu, która niedawno przyznała się do przeprowadzenia zamachów w Europie. Aktywne działania ISIS przyczyniły się do exodusu mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy, którego wzrost przypadł na lato 2015. Zwiększony napływ ludzi reprezentujących różne kultury, zwyczaje i religie, stał się powodem do niepokoju dla Europejczyków, pragnących zachować swoją tożsamość kulturową, a tym samym powróciła kwestia islamofobii.

Słowa kluczowe:

Islam, muzułmanie, religia, terroryzm, Islamofobia

Zasady cytowania

Piwko, A. M. (2018). Islamofobia - strach przed terroryzmem czy zagrożenie obcą religijnością. Warszawskie Studia Pastoralne, 4(33), 161–187. https://doi.org/10.21697/wsp.2016.11.4.33.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.