Opublikowane: 2016-11-12

DORADZTWO ZAWODOWE JAKO ATRYBUT W PROCESIE WKRACZANIA WPSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY NA RYNEK PRACY

Daniel Kukla , Wioleta Duda
Forum Pedagogiczne
Dział: Debiuty
https://doi.org/10.21697/fp.2011.1.09

Abstrakt

Bardzo często ludzie traktują okres studiów jako czas przedłużający ich młodość, czas dobrej zabawy, w którym nie ma miejsca na podejmo¬wanie istotnych decyzji zawodowych. Wybór kierunku studiów, szcze¬gólnie w obecnym systemie nie jest wiążący i jednoznaczny z wykony¬waniem wyuczonego zawodu. Planowanie przyszłej drogi zawodowej powinno się rozpocząć właśnie w okresie studiów. Jest to bowiem czas na wieloaspektowy rozwój, zarówno zdobywanie specjalistycznej wie¬dzy z określonego obszaru, jak i pierwszych doświadczeń zawodowych. Studia dają szansę na pozaprogramowe formy kształcenia oraz korzystanie z usług Akademickich Biur Karier, dzięki którym rozwijamy wła¬sne umiejętności oraz wyznaczamy płaszczyzny, w których dobrze się czujemy.
Wielu absolwentów studiów wyższych niezależnie od studiowanego kierunku boryka się z brakiem umiejętności i wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Niedoprecyzowanie planów i perspektywy na przy¬szłość, odwlekanie decyzji zawodowych, roszczeniowa postawa wobec otoczenia to najczęstsze problemy absolwentów, którzy wkraczają na rynek pracy. Pojawia się tutaj konieczność pomocy doradcy zawodo¬wego, którzy poprzez działania doradcze jest w stanie pomóc odnaleźć młodemu człowiekowi właściwą drogę. Studenci i absolwenci nie wie-dzą gdzie można znaleźć pracę zgodną ze zdobywanym wykształceniem, jak jej szukać, jakie firmy z danej branży funkcjonują na lokalnym czy ogólnopolskim rynku pracy. To brak podstawowych informacji z zakresu świata zawodów, funkcjonowania rynku pracy są przyczynami niedostosowania się absolwentów do istniejących realiów.
Przejście między edukacją i wejście w świat pracy jest trudne, szczególnie dla absolwentów nie mających odpowiedniego przygotowania z zakresu poruszania się po rynku pracy. Wykształcenie nie jest obecnie gwarancją uzyskania zatrudnienia, a wymagający pracodawcy oprócz dyplomu oczekują umiejętności, które warto zdobywać właśnie w okre-sie studiów.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kukla, D., & Duda, W. (2016). DORADZTWO ZAWODOWE JAKO ATRYBUT W PROCESIE WKRACZANIA WPSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY NA RYNEK PRACY. Forum Pedagogiczne, 1(1), 167–191. https://doi.org/10.21697/fp.2011.1.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.