Opublikowane: 2020-05-14

Senat jako stan sejmowy w czasach Jana III Sobieskiego

Robert Kołodziej
Saeculum Christianum
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2020.27.w.sp.9

Abstrakt

Artykuł omawia wybrane elementy w funkcjonowaniu senatu jako stanu sejmowego w czasach Jana III Sobieskiego. W omawianym czasie frekwencja senatorska była wyższa niż w czasach Wazów. Senatorowie tradycyjnie brali udział w pracach sądu sejmowego, deputacjach i sesjach prowincji, wzrasta ich rola w spisywaniu projektów konstytucji, powstających wówczas w czasie konkluzji. Angażowanie się senatorów w bieżące spory polityczne nie sprzyjało zachowaniu neutralności, tak ważnej dla szlacheckich statystów, którzy chcieli widzieć w senacie „stan pośredniczący” między królem a narodem szlacheckim. Choć nie dochodzi wówczas do radykalnych antysenatorskich wystąpień, nie można zauważyć wzrostu autorytetu senatu jako instytucji.

 

Słowa kluczowe:

Jan III Sobieski, senat, sejm, Rzeczpospolita Obojga Narodów, rady senatu

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kołodziej, R. (2020). Senat jako stan sejmowy w czasach Jana III Sobieskiego . Saeculum Christianum, 27, 119–130. https://doi.org/10.21697/sc.2020.27.w.sp.9

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.