Opublikowane: 2020-09-23

Death of the saint Clement. The new evidence concerning tradition about Saint’s

RADOSŁAW ANDRZEJ GAWROŃSKI , RADOSŁAW I KARASIEWICZ-SZCZYPIORSK
Saeculum Christianum
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2020.27.1.1

Abstrakt

Zgodnie z późnoantyczną tradycją cesarz Trajan zesłał papieża Klemensa na Krym, aby pracował w kamieniołomie położonym w pobliżu Chersonezu Taurydzkiego. Według legendy Papież poniósł męczeńską śmierć w miejscu wygnania, wrzucony do morza z kotwicą u szyi. Wiarygodność tego świadectwa była często kwestionowana. Autorzy niniejszego artykułu starają się argumentować, że niektóre elementy wyżej wspomnianej tradycji mogły zawierać rdzeń prawdy. Badania zabytków kamiennych znalezionych w rzymskiej świątyni położonej nieopodal fortu w Bałakławie-Kadykowce i próbek z fortyfikacji Chersonezu Taurydzkiego wskazują, że w Inkermanie pod nadzorem rzymskiej armii pracował kamieniołom wapienia. Niestety, najwcześniejszą działalność tego typu można datować dopiero na czasy Antoninusa Piusa. Jednak analiza próbek kamienia uzyskanych z fortyfikacji Chersonezu Taurydzkiego sugeruje, że za panowania Trajana w pobliżu murów miejskich pod nadzorem armii rzymskiej działał inny kamieniołom. Wydaje się, że miejscowa tradycja dotycząca obecności rzymskiego kamieniołomu w Inkermanie została później wymieszana z wcześniejszymi legendami o męczeństwie papieża Klemensa.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

GAWROŃSKI, R. A., & KARASIEWICZ-SZCZYPIORSK, R. I. (2020). Death of the saint Clement. The new evidence concerning tradition about Saint’s . Saeculum Christianum, 27(1), 5–16. https://doi.org/10.21697/sc.2020.27.1.1

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.