Opublikowane: 2024-06-28

KUSZENIE CZŁOWIEKA A OPATRZNOŚĆ BOŻA WEDŁUG MORALIÓW ŚW. GRZEGORZA WIELKIEGO

Karol Kisiel
Studia Theologica Varsaviensia
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/stv.14882

Abstrakt

Artykuł analizuje naukę św. Grzegorza Wielkiego zawartą w Komentarzu do Księgi Hioba czyli Moraliach pod kątem przyczyn dopuszczania przez Boga kuszenia człowieka. Wskazuje, że myśl tego ojca Kościoła jest wielowarstwowa i zależnie od różnych stanów wewnętrznych człowieka i okoliczności zewnętrznych Bóg może wykorzystywać pokusy do różnych celów. Podstawowym ich zadaniem jest wypełnienie Bożej sprawiedliwości: utrapienia związane z cierpieniem wewnętrznym ma na celu oczyszczenie człowieka dążącego do zbawienia z drobnych win i niedoskonałości. chociaż w formułowaniu tej myśli autor zdaje się wyrażać naukę o predestynacji, artykuł wskazuje inne miejsca komentarza, które jednoznacznie zaprzeczają takim interpretacjom. Innym istotnym zadaniem kuszenia jest oczyszczanie człowieka z pychy, która jest największym zagrożeniem dla rozwoju duchowego. Poza tymi dwoma, istnieją liczne, mniej istotne cele, które niniejsza praca pokrótce omawia. całość pracy wskazuje, że Grzegorz Wielki dostrzega w pokusach narzędzie, które Bóg w zaplanowany i uporządkowany sposób wykorzystuje do duchowego doskonalenia wierzących.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kisiel, K. (2024). KUSZENIE CZŁOWIEKA A OPATRZNOŚĆ BOŻA WEDŁUG MORALIÓW ŚW. GRZEGORZA WIELKIEGO. Studia Theologica Varsaviensia, 63(1). https://doi.org/10.21697/stv.14882

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.