Opublikowane: 2024-11-30

ZŁOTY KLUCZ. ARGUMENT PRAKSEOLOGICZY WIARYGODNOŚCI CHRZEŚCIJAŃSTWA W MYŚLI G.K. CHESTERTONA

Piotr Anicet GruszczyńsKi
Studia Theologica Varsaviensia
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/stv.15089

Abstrakt

Celem niniejszego tekstu jest zarysowanie elementów argumentu prakseologicznego na rzecz wiarygodności chrześcijaństwa w oparciu o pisma G.K. Chestertona. Dla omawianego Autora wiara chrześcijańska stanowi rodzaj klucza, który, choć pozornie nie ma praktycznego zastosowania, jest dzięki swemu skomplikowanemu kształtowi otworzyć drzwi do rzeczywistości tak ziemskiej, jak i niebiańskiej. Chesterton swoją apologię sytuuje w kontekście wielości religii uzasadniając, w jaki sposób chrześcijaństwo właśnie dzięki prawdzie o Bogu, którą kryje w sobie, jest w stanie wygenerować postawę twórczego zaangażowania w świecie, kształtować zdrowe podstawy życia narodowego, politycznego i ekonomicznego, czy promować godność i wolność człowieka.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

GruszczyńsKi, P. A. (2024). ZŁOTY KLUCZ. ARGUMENT PRAKSEOLOGICZY WIARYGODNOŚCI CHRZEŚCIJAŃSTWA W MYŚLI G.K. CHESTERTONA. Studia Theologica Varsaviensia, 62(2), 198–219. https://doi.org/10.21697/stv.15089

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.