Opublikowane: 2024-11-30

BYT I SENS OSTATECZNY. REFLEKSJE LOGOLOGICZNE

Marek Łagosz
Studia Theologica Varsaviensia
Dział: Varia
https://doi.org/10.21697/stv.15093

Abstrakt

W artykule tym określam ogólne ramy, w jakich można rozwijać ontologiczną (metafzyczną) refleksję nad ostatecznym sensem (celem, przeznaczeniem) świata (wszelkiego bytu). Pojawiają się tu wątki: metaflozofczny, ontologiczny, teologiczny (łącznie: ontoteologiczny) oraz historyczny, które rozwijam we wstępnym zarysie jako przyczynek do pracy znacznie bardziej rozbudowanej. Artykuł stanowi polemikę z próbami czysto humanistycznego (antropocentrycznego) oraz naturalistycznego uzasadnienia sensowności bytu prowadzoną z perspektywy myśli (religii, teologii i flozofi) chrześcijańskiej. Argumentuję, że bez odniesienia do absolutnej rzeczywistości osobowego Boga zarówno byt jako taki, jak i osadzona w nim ludzka egzystencja nie posiadają ostatecznego sensu, a wszelki humanizm, który jest tylko humanocentryczny, nie jest w stanie przekroczyć granic nihilizmu.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łagosz, M. (2024). BYT I SENS OSTATECZNY. REFLEKSJE LOGOLOGICZNE. Studia Theologica Varsaviensia, 62(2), 327–355. https://doi.org/10.21697/stv.15093

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.