Opublikowane: 2023-12-29

Współpraca międzywyznaniowa na rzecz wartości rodzinnych: doświadczenia z Łotwy

Zbigņevs Stankevičs
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/CSP.2023.27.1.03

Abstrakt

Przyczynkiem do napisania tego artykułu było zaproszenie do udziału w konferencji naukowej „Świętego Jana Pawła II dziedzictwo prawa naturalnego i międzynarodowych praw człowieka: ku stuleciu perswazji” zorganizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Międzynarodową Szkołę Prawa Uniwersytetu Ave Maria. Zaproponowałem podzielenie się łotewskimi doświadczeniami ostatnich dwudziestu pięciu lat w sferze obrony wartości rodzinnych, z uwzględnieniem współpracy pomiędzy różnymi wspólnotami religijnymi i wyznaniowymi działającymi w Łotwie. Opracowanie niniejsze opiera się na wybranych dokumentach prawa międzynarodowego i łotewskiego, jak również dokumentach dotyczących kwestii poruszanych i publikowanych w łotewskich środkach masowego przekazu. W cytowanych wspólnych listach przywódców religijnych i w artykule mego autorstwa z 2002 r. przytoczono analizę faktów i materiałów w obszarze obrony życia poczętego i wartości rodzinnych.  Niniejszy materiał przybliża główne tematy dyskusji toczonych w łotewskim społeczeństwie w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Słowa kluczowe:

aborcja, związek cywilny, konstytucja, rodzina, Konwencja Stambulska

Zasady cytowania

Stankevičs, Z. (2023). Współpraca międzywyznaniowa na rzecz wartości rodzinnych: doświadczenia z Łotwy. Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (27), 45–62. https://doi.org/10.21697/CSP.2023.27.1.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.