Opublikowane: 2024-11-13

Islam i muzułmanie w pismach św. Tomasza z Akwinuu

Adam Lelito
Collectanea Theologica
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ct.2024.94.4.04

Abstrakt

Św. Tomasz z Akwinu (1224–1274) interesował się filozofią muzułmańską oraz arabskimi przekładami Arystotelesa, dlatego tematyka wpływu filozofii muzułmańskiej na koncepcje Akwinaty była wielokrotnie poddawana wnikliwej analizie. Obecne opracowanie nie podejmuje tematyki związanej z filozoficznymi inspiracjami, które zaczerpnął Akwinata od myślicieli muzułmańskich, ale stanowi próbę ukazania jego wiedzy i stanowiska, jakie zajmował wobec islamu i muzułmanów. Artykuł bazuje głównie na trzech dziełach Doktora Kościoła: Summa contra Gentiles („Suma przeciw poganom”), De rationibus Fidei („O racjonalności wiary”) oraz Summa Theologiae („Suma teologiczna”). Cel niniejszego artykułu stanowi próba przedstawienia całościowej wizji Akwinaty na temat islamu i jego wyznawców. Artykuł ukazuje również, z jakimi trudnościami mierzyli się średniowieczni teolodzy chrześcijańscy w zetknięciu z islamem.

Słowa kluczowe:

Tomasz z Akwinu, średniowiecze, islam, dialog międzyreligijny, historia teologii katolickiej

Inne teksty tego samego autora

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Lelito, A. (2024). Islam i muzułmanie w pismach św. Tomasza z Akwinuu. Collectanea Theologica, 94(4), 95–142. https://doi.org/10.21697/ct.2024.94.4.04

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.