Opublikowane: 2024-07-10

Czynniki chroniące i ryzyka wobec kryzysu w losach dzieci wojennych - trajektorie zniewolonego dzieciństwa

Agnieszka Bzymek
Forum Pedagogiczne
Dział: Artykuły i rozprawy
https://doi.org/10.21697/fp.2024.1.10

Abstrakt

Artykuł ma na celu próbę ukazania możliwych analogii pomiędzy doświadczeniem dzieci syberyjskich (Theiss 1999, 2018) a obecną sytuacją dzieci z Ukrainy w czasie trwającej wojny. Odnosząc się do wybranych elementów teorii resilience (m.in. Werner, Rutter, Luthar, Cicchetti, Cyrulnik, Borucka, Ostaszewski, Junik), próbuję zlokalizować czynniki chroniące pojawiające się w losach dzieci. O ile doświadczenie tych pierwszych jest zamkniętą opowieścią, o tyle dramat obecnych dzieci obserwujemy na bieżąco. Twierdzę ponadto, że opisane trajektorie dzieci syberyjskich są przykładem zaistnienia resilience, mimo ówczesnego braku stosowania pojęcia prężności. Tym samym, fenomen resilience pojawia się w naukach o wychowaniu znacznie wcześniej niż uznaje się powszechnie. Wreszcie, odwołuję się do idei pedagogiki społecznej jako szerokiej perspektywy wsparcia dziecka w sytuacji kryzysu.

Słowa klucze: resilience, czynniki chroniące i ryzyka, dzieci wojenne, pedagogika społeczna;

Słowa kluczowe:

resilience, czynniki chroniące i ryzyka, dzieci wojenne, pedagogika społeczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bzymek, A. (2024). Czynniki chroniące i ryzyka wobec kryzysu w losach dzieci wojennych - trajektorie zniewolonego dzieciństwa. Forum Pedagogiczne, 14(1), 121–133. https://doi.org/10.21697/fp.2024.1.10

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.