Opublikowane: 2019-09-04

Inkluzywna edukacja religijna na przykładzie systemu szkolnictwa w Niemczech

Agnieszka Zduniak
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2019.2.10

Abstrakt

W artykule zostają przedstawione główne założenia inkluzywnej edukacji religijnej w niemieckim systemie szkolnictwa. Heterogeniczność kulturowa i etniczna współczesnych społeczeństw europejskich stanowi ważne wyzwanie dla systemu edukacji. Dotyczy to również nauczania religii w warunkach pluralizmu religijno-światopoglądowego. W Niemczech nauczanie tego przedmiotu cechuje duża różnorodność podejść i koncepcji, uzasadniona sytuacją religijnego i kulturowego pluralizmu. Rezultatem tego jest dynamiczny rozwój pedagogiki religii jako dziedziny wiedzy odrębnej od katechetyki. Autorka przedstawia najnowsze koncepcje szkolnego nauczania religii w Niemczech. Stanowią one próbę zdefiniowania na nowo celów i metod nauczania religii w taki sposób, aby w większym niż dotychczas stopniu odpowiadało ono wymogom współczesności.

Słowa kluczowe:

pedagogika religii, katechetyka, edukacja inkluzywna, pluralizm religijny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Zduniak, A. (2019). Inkluzywna edukacja religijna na przykładzie systemu szkolnictwa w Niemczech. Forum Pedagogiczne, 9(2/1), 133–142. https://doi.org/10.21697/fp.2019.2.10

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.