Opublikowane: 2016-11-16

Strategie nauczania filozofii

Zbyszek Dymarski
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2015.1.02

Abstrakt

W Polskich mediach, nawet tych ambitnych, brak jest filozoficznych analiz oraz komentarzy do życia intelektualnego i politycznego. Co więcej, brak również zapotrzebowania na nie. Ta konstatacja skłania do poszukiwania przyczyn. Jedną z głównych autor widzi w, oczyszczonym z odniesień do rzeczywistości społeczno-kulturalno-intelektualnej, sposobie wprowadzania w filozofię licealistów i studentów. Naucza się jej w porządku historycznym, skupiając się na chronologii oraz przedstawiając filozoficzne koncepcje jako teorie wyrafinowane intelektualnie i oderwane od świata zwykłych ludzi. Teorie, które czasami wchodzą w  interakcje i bardzo rzadko ze światem. Że można i należy inaczej pokazuje autor, przyglądając się trzem strategiom nauczania: historycznej, problemowo-życiowej oraz zagadnieniowo-historycznej. Główną część artykułu poświęca on właśnie opisowi tych strategii w oparciu o analizę najbardziej popularnych w Polsce podręczników do filozofii.

Słowa kluczowe:

nauczanie filozofii, strategie nauczania, filozofia mądrościowa, odpowiedzialność filozofa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Dymarski, Z. (2016). Strategie nauczania filozofii. Forum Pedagogiczne, 5(1), 17–33. https://doi.org/10.21697/fp.2015.1.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.