Opublikowane: 2021-10-27

Logika nowoczesnej edukacji i zasada kontrowersyjności

Thomas Rucker
Forum Pedagogiczne
Dział: Colloquia
https://doi.org/10.21697/fp.2021.1.20

Abstrakt

W ostatnich latach filozofia edukacji coraz śmielej zadaje pytanie, jakich zagadnienień należy nauczać jako kontrowersyjnych w kontekście edukacji publicznej. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie z edukacyjnego punktu widzenia; innymi słowy, mając na uwadze specyficzną logikę nowoczesnej edukacji. Z jednej strony pozwala to na kontekstualizację debaty na temat zasady kontrowersyjności w ujęciu teorii edukacji. Z drugiej strony chodzi o określoną przestrzeń w edukacyjnych opisach edukacji publicznej. Chociaż istnieje poparcie dla zasady kontrowersyjności, pytaniu o możliwe kryteria rozróżnienia między kwestiami, jakie mają być poruszone w sposób dyrektywny, jakie w sposób niedyrektywny, do tej pory nie poświęcano wiele uwagi. Zaproponowane przeze mnie rozwiązanie tego problemu polega na połączeniu dwóch kryteriów, z których każde może być uzasadnione w odniesieniu do nadrzędnego zadania nowoczesnej edukacji – wzmocnienia wychowania.

Słowa kluczowe:

kształcenie, logika, zagadnienia kontrowersyjne, obszar publiczny, wychowanie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Rucker , T. . (2021). Logika nowoczesnej edukacji i zasada kontrowersyjności . Forum Pedagogiczne, 11(1), 315–331. https://doi.org/10.21697/fp.2021.1.20

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.