Opublikowane: 2022-12-30

Brandskatt – jedno z mrocznych oblicz szwedzkich grabieży w okresie „potopu”

Katarzyna Wagner , Hubert Kowalski
Saeculum Christianum
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2022.2.11

Abstrakt

Szwedzi, prowadząc wojnę w epoce nowożytnej poza terytorium swojego kraju, przenosili obowiązek zaprowiantowania i opłacania armii na okupowane terytorium (wojna ma się wyżywić sama). System organizacyjny poboru świadczeń był oparty na doświadczeniach z okresu wojny trzydziestoletniej, prowadzonej przez wojska Gustawa II Adolfa w Niemczech. Oprócz kontrybucji finansowych i prowiantowych, okupowane terytoria opłacały również brandskatt – wymuszoną daninę, stanowiącą zabezpieczenie zajętego terenu przed grabieżami lub zniszczeniem. Celem artykułu jest m.in. określenie miejsca brandskattu w systemie nadzwyczajnych podatków wojennych nakładanych na Rzeczpospolitą. Podstawę źródłową stanowić będzie odnaleziony w sztokholmskim Riksarkivet rejestr brandskattu z Warszawy z 1655 r.

Słowa kluczowe:

kontrybucje, „potop”, Warszaw, XVII wiek, rabunki, rezydencje

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wagner, K., & Kowalski, H. (2022). Brandskatt – jedno z mrocznych oblicz szwedzkich grabieży w okresie „potopu”. Saeculum Christianum, 29(2), 139–149. https://doi.org/10.21697/sc.2022.2.11

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.