Opublikowane: 01-09-2018

Chrześcijańska metanoia w liturgii Środy Popielcowej

Marek Kowalkowski
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2018-033

Abstrakt

Liturgia Środy Popielcowej rozpoczyna czas Wielkiego Postu i zaprasza do wkroczenia na drogę wewnętrznej przemiany. W tym artykule, wychodząc od chrześcijańskiego rozumienia pojęcia nawrócenia, dochodzimy do praktycznych spostrzeżeń, że czas Czterdziestnicy paschalnej, a szczególnie liturgia Popielca wzywa człowieka do reorganizacji swojego życia i skierowania go ku Bogu. W szczególny sposób przypominają o tym słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15), które obrzędy Środy Popielcowej wykorzystują podczas posypania głów popiołem. Człowiek przez całe swoje ziemskie życie poddany jest nieustannej walce między dobrem a złem. Z tego też względu każdy akt pokuty jest zawsze niedoskonały i wymaga nieustannego ponawiania. Nadzieją dla chrześcijanina jest to, że kruchość życia i słaba kondycja moralna spotykają się z przebaczeniem i wielkim miłosierdziem Boga.

Słowa kluczowe:

nawrócenie, Wielki Post, Środa Popielcowa, pokuta, miłosierdzie Boże

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kowalkowski , M. (2018). Chrześcijańska metanoia w liturgii Środy Popielcowej. Studia Gdańskie, 43, 159–171. https://doi.org/10.26142/stgd-2018-033

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.