Opublikowane: 06-03-2021

W stronę socjologii pastoralnej, czyli o relacjach socjologii z teologią pastoralną

Mateusz Tutak
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2020-006

Abstrakt

Kościół katolicki, chcąc skutecznie realizować swoją zbawczą misję, potrzebuje refleksji, która pomoże dostosować metody i formy działalności duszpasterskiej do okoliczności, miejsca i czasu, w którym funkcjonuje. Teologia pastoralna odpowiada na to zapotrzebowanie, podejmując przestrzeń interdyscyplinarnych badań nad aktualnym czasem istnienia Kościoła. Na gruncie teologicznym konieczne jest rozwijanie socjologii pastoralnej, której głównym celem jest zbieranie i systematyzowanie przydatnej w duszpasterstwie wiedzy z zakresu socjologii ogólnej i jej szczegółowych odmian, zwłaszcza socjologii religii i socjologii katolicyzmu. Pozwala ona na zastosowanie wiedzy socjologicznej do konkretnego obszaru badań dotyczących działalności duszpasterskiej i jej interpretacji teologicznej. Socjologia pastoralna nie ma jednak charakteru jedynie interpretacyjnego. Rości sobie także prawo do wykorzystywania wiedzy socjologicznej przy ustalaniu norm i zasad, które będą służyły skutecznemu rozwojowi działalności duszpasterskiej.

Słowa kluczowe:

socjologia pastoralna, teologia pastoralna, duszpasterstwo, metodologia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Tutak, M. (2021). W stronę socjologii pastoralnej, czyli o relacjach socjologii z teologią pastoralną. Studia Gdańskie, 46, 103–118. https://doi.org/10.26142/stgd-2020-006

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.