Opublikowane: 30-12-2022

Żydzi jako uchodźcy i przybysze w Egipcie. Kwesta resentymentów egipskich.

Rafał Nakonieczny
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2022-023

Abstrakt

W niniejszym artykule przedstawiony został problem migracji na historycznym przykładzie osiedlania się Żydów w Egipcie w czasach faraońskich i ptolemejskich. Historia Izraela ukazuje Egipt jako chętnie wybierane miejsce ucieczki bądź dobrowolnej migracji w celu poprawienia swej sytuacji życiowej. Odkryte do tej pory i odczytane papirusy pozwalają na rekonstrukcję sytuacji społecznej w kontekście relacji egipsko-żydowskich. Przedstawiały się one często poprawnie, a bywały nawet do tego stopnia bliskie, iż dochodziło do małżeństw mieszanych oraz przyjmowania przez Żydów określonych zwyczajów (być może i religijnych). Natomiast resentymenty egipskie miały swe intelektualne źródło prawdopodobnie wśród elity egipskiej, głównie kapłanów. Tworzyli oni narrację antyżydowską, podtrzymywali ją w pamięci Egipcjan i wykorzystywali w dogodnym momencie dla wzniecenia rozruchów przeciw Żydom. Niechętny wobec Żydów przekaz zachował się także w literaturze egipskiej. Wiele wskazuje jednak na to, iż toposy zdecydowanie antyżydowskie były efektem celowych redakcji tekstu.

Słowa kluczowe:

Egipt, Aleksandria, diaspora, Stary Testament, synkretyzm, stosunki społeczne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Nakonieczny, R. (2022). Żydzi jako uchodźcy i przybysze w Egipcie. Kwesta resentymentów egipskich. Studia Gdańskie, 51, 101–111. https://doi.org/10.26142/stgd-2022-023

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.