Opublikowane: 2023-01-21

Lekcje z dziedzictwa polskiej socjologii religii

Andrzej Wójtowicz
Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/ucs.2022.30.2.02

Abstrakt

Jedenaście krótkich lekcji pokazuje znaczenie wielkich postaci socjologii religii w Polsce, profesorów Władysława Piwowarskiego, Edwarda Ciupaka, a także wcześniejszych. Pamięć umożliwia zrozumienie dziedzictwa, jest wehikułem tradycji. Wydziedziczeni nie mają czego szukać w socjologii. Dziedzictwo wiedzy jest jej warunkiem, pamięć uprzywilejowanym honorem tych, co ją uprawiają. Socjologia religii jest manewrem nieustannym na swoich dziedzictwach, na historii religii i sama jako dyscyplina pochodzi z owego peccatum originale nauk społecznych, który wszystko, co jest w możliwościach jej badania, każe umieścić w tym, co społeczne. Jakoż i ona sama, jak u Durkheima, istotę tego, co religijne, odkrywa w tym, co społeczne. Religia już nie przejawia się inaczej jak w tajemnicy tego, co społeczne.

Słowa kluczowe:

pamięć, dziedzictwo, kultura, całość społeczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Wójtowicz, A. (2023). Lekcje z dziedzictwa polskiej socjologii religii. Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne, 30(2), 11–18. https://doi.org/10.21697/ucs.2022.30.2.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.