Nasze czasopismo jest zamieszczone w wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN - poz. 32592), za publikację artykułu naukowego autorzy otrzymują 20 pkt.
„Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology” (UCS) jest półrocznikiem wydawanym przez Wydawnictwo Naukowe UKSW. Zespół redakcyjny tworzą pracownicy Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW pod kierunkiem redaktora naczelnego – dra hab. Tomasza Michała Korczyńskiego, prof. uczelni. W periodyku ukazują się ważne teksty dotyczące zagadnień teoretycznych (oryginalne artykuły naukowe), jak również ogniskujące się wokół problematyki badawczej (sprawozdania oraz raporty). Ponadto publikowane są recenzje oraz szczególny dział „Próby i debiuty”, przeznaczony dla doktorantów i autorów początkujących. Celem czasopisma jest poszerzanie wiedzy socjologicznej na temat aktualnych obszarów społecznych praktyk, odwołujących się do wielu obszarów i znaczeń. Zakres tematyczny dotyczy przede wszystkim socjologii jako takiej, ale także nauk pokrewnych: antropologii kulturowej, ogólnej wiedzy o człowieku i kulturze, a także metodologii badań socjologicznych, demografii, historii i filozofii.
Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 2007 r. Początkowo funkcjonowało tylko w postaci elektronicznej (rocznik), natomiast od 2014 r. wydawane są równocześnie wersje elektroniczne oraz tradycyjne – papierowe (początkowo w formacie kwartalnika, a obecnie półrocznika). Redakcja zapewnia kolportaż egzemplarzy autorskich. Wersje elektroniczne są dostępne na stronie internetowej czasopisma. W UCS stosowana jest polityka Open Access - wolny dostęp do zbiorów publikacyjnych oparty na stosowaniu licencji niewyłącznej, zakładający wydawanie artykułów na podstawie licencji creative commons CC-BY-ND 4.0.
Redakcja UCS zezwala autorom tekstów na zamieszczanie (deponowanie) ich wersji ostatecznych (przesłanych, zaakceptowanych - zrecenzowanych oraz finalnie opublikowanych) w wybranym przez siebie repozytorium (np. ResearchGate, Academia, itp.), pod warunkiem podania pierwotnego źródła publikacji, jakim są łamy UCS. Polityka deponowania jest zarejestrowana na stronie "Most Wiedzy" (kliknij tutaj).
2021-12-20
Joseph Conrad w Jądrze ciemności napisał: „kiedy jest się młodym, trzeba zobaczyć różne rzeczy, zbierać doświadczenia, myśli, poszerzać horyzonty” i nie sposób nie zgodzić się z tymi słowami. Niewątpliwie, młodość to czas poszukiwań, zadawania pytań i zdobywania odpowiedzi, gotowość do polemiki oraz otwartość na poznawanie różnych punktów widzenia, dlatego chcielibyśmy, aby głos zabrało młode pokolenie.
Zapraszamy do współtworzenia najnowszego numeru "Uniwersyteckiego Czasopisma Socjologicznego/Academic Journal of Sociology", którego myślą przewodnią jest stworzenie płaszczyzny do dzielenia się zdobytą wiedzą oraz wynikami badań prowadzonych przez młodych naukowców.
Zachęcamy absolwentów studiów licencjackich oraz magisterskich, doktorantów, a także młodych badaczy do podjęcia tematów z zakresu nauk społecznych. Tematyka artykułów jest dowolna, jednakże istotne jest twórcze i merytoryczne podejście do wybranego problemu.
Termin nadsyłania abstraktów/konspektów: 5 stycznia 2022 roku na adres: ucs@uksw.edu.pl
Termin nadsyłania artykułów: 31 stycznia 2022 roku na adres: ucs@uksw.edu.pl
Tekst powinien mieć nie więcej niż 24 tysięcy znaków (z przypisami i listą prac cytowanych) i musi być dostosowany do standardów cytowania/przypisów podanych na stronie czasopisma. Prosimy o dołączenie krótkiego biogramu naukowego (500 znaków), afiliacji, listy prac cytowanych i streszczenia tekstu w języku polskim oraz angielskim ze słowami kluczowymi.
Redaktor prowadzący: Magda Ostrowska
Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology znajduje się w wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN - poz. 32592), za publikację artykułu naukowego autorzy otrzymują 20 pkt.
2020-11-28
Zapraszamy do współtworzenia najnowszego numeru czasopisma Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology, którego tematem uczyniliśmy 150 lat wpływu polskiej kultury na światową naukę, literaturę, muzykę, technologię.