O czasopiśmie

Geneza

„Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology” (dalej: UCS) zostało założone w 2006 r. przez młodych socjologów i politologów realizujących swoje prace badawcze na ówczesnym Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Inicjatorami powstania periodyku byli również socjologowie z poznańskiego i toruńskiego środowiska naukowego. Pierwszym redaktorem naczelnym został wybrany Paweł Ruszkowski, a w skład pierwszego kolegium redakcyjnego wchodzili m.in. Władysław Majkowski, Hanna Podedworna i Andrzej Wójtowicz. Nieocenione wsparcie i zaangażowanie w prace redakcyjne nad pierwszymi numerami  wnieśli Marcin Zarzecki, Tomasz M. Korczyński i Paweł Matuszewski. Pierwszy numer został opublikowany online w 2007 r. Początkowo UCS ukazywał się w formule rocznika, następnie kwartalnika (2015-2017), a od 2018 r. półrocznika. Stanowisko redaktora naczelnego piastowali: wspomniany Paweł Ruszkowski (2007-2013), następnie Sławomir H. Zaręba (2014-2019), Tomasz M. Korczyński (2020-2024) i Kinga Lendzion (2024-obecnie). 

 

Zakres i zasięg

Współcześnie UCS jest półrocznikiem wydawanym przez Wydawnictwo Naukowe UKSW. Zespół redakcyjny tworzą pracownicy Instytutu Nauk Socjologicznych UKSW oraz Akademii Nauk Stosowanych WSGE w Józefowie. W periodyku ukazują się ważne teksty dotyczące zagadnień teoretycznych, teoretyczno-empirycznych (oryginalne artykuły naukowe), jak również ogniskujące się wokół problematyki badawczej (sprawozdania oraz raporty). Ponadto publikowane są recenzje oraz szczególny dział „Próby i debiuty”, przeznaczony dla doktorantów i autorów początkujących. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 2007 r. Początkowo funkcjonowało wyłącznie w postaci elektronicznej (rocznik), natomiast od 2014 r. wydawane są równocześnie wersje elektroniczne oraz tradycyjne – papierowe (początkowo w formacie kwartalnika, a obecnie półrocznika). Redakcja zapewnia kolportaż egzemplarzy autorskich. Wersje elektroniczne są dostępne na stronie internetowej czasopisma. Obie te formy są bezpłatne. Oprócz tego dostępne są wersje płatne przeznaczone do komercyjnej sprzedaży (tradycyjne - papierowe). Czytelnikami czasopisma są przede wszystkim środowiska socjologiczne, ale także politolodzy, pedagodzy czy filozofowie. UCS - poprzez długoletnią obecność na rynku wydawniczym - jest rozpoznawalnym periodykiem wśród badaczy społecznych.

 

Cel

UCS jest miejscem wymiany myśli oraz dyskusji na tematy współczesnej myśli społecznej, która jest odnoszona do wyników powstających badań. Kolegium Redakcyjne dokłada wszelkich starań, aby publikowane teksty zawierały pierwiastki nowości oraz realizowały przyjęte cele rozwoju naukowego w zakresie socjologii i obszarów interdyscyplinarnych.

 

Tematyka

Klasyczne i współczesne teorie socjologiczne, socjologie przedmiotowe (np. socjologia religii, socjologia kultury, socjologia interpretatywna, itp.), antropologia kulturowa, metodologia badań społecznych, zagadnienia struktur i zmian społecznych, współczesnych ruchów migracyjnych, psychologia społeczna i inne oryginalna ujęcia współczesnej problematyki socjologicznej.

 

Języki publikacji

Język polski i język angielski.

 

Profil autorski

 Badacze-socjologowie proponujący w swoich tekstach oryginalne ujęcia problemów naukowych. Czasopismo otwarte jest również na przedstawicieli innych dyscyplin, jak również autorów spoza świata akademickiego, kryterium podstawowym jest jakość przesyłanych tekstów oraz rzetelność procesu ich powstania.

 

Polityka wydawnicza

Polityka wydawnicza Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) w stosunku do wydawanych na nim czasopism jest oparta na standardzie Libre Open Access. Oznacza to, że wszystkie artykuły opublikowane w czasopismach wydawanych na UKSW są ogólnodostępne, tj. są natychmiast i bezpłatnie dostępne do czytania, pobierania i udostępniania. Artykuły opublikowane zgodnie ze standardami Libre Open Access mogą być umieszczane na dowolnej witrynie internetowej, mogą być używane do prowadzenia wykładów, mogą być również umieszczane w tzw. czytelniach bez potrzeby uzyskania zezwolenia od autora lub wydawcy. Należy jednak zawsze zamieścić właściwe odniesienie do autora i licencji.

Polityka w zakresie praw autorskich materiałów publikowanych w czasopismach wydawanych na UKSW jest następująca: prawa autorskie do opublikowanych materiałów zachowują autorzy.

 

Artykuły opublikowane w czasopismach wydawanych przez UKSW są objęte warunkami licencji Creative Commons CC BY-ND 4.0 Międzynarodowe, która zezwala na:

  • Dzielenie się – Kopiowanie i rozpowszechnianie utworów w dowolnym medium i formacie; dla dowolnego celu, także komercyjnego.

Na następujących warunkach:

  • Uznanie autorstwa – Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany. Można to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla osoby dokonującej zmiany lub sposobu, w jaki wykorzystywany jest ten utwór.
  • Bez utworów zależnych – Remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści.

 

Polityka ws. opłat redakcyjnych: Autorzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z publikacją swoich artykułów, tj. opłat za przetwarzanie artykułów (APCs), opłat redakcyjnych, opłat za kolor, opłat za zgłoszenia, opłat za stronę, opłat członkowskich, kosztów prenumeraty druku, innych opłat dodatkowych. Autorzy nie otrzymują też żadnej gratyfikacji finansowej za opublikowane materiały.

Polityka ws. deponowania różnych wersji materiałów przesłanych do redakcji czasopism wydawanych na UKSW jest następująca: autorzy mogą bez żadnego embarga zdeponować: 1) przedłożoną, 2) zaakceptowaną, 3) opublikowaną wersję swoich artykułów w instytucjonalnych lub innych wybranych przez siebie repozytoriach.

 

 

Usługa długoterminowej archiwizacji: Wydane papierowe numery UCS są trwale przechowywane w Bibliotece Narodowej. Natomiast wersje online archiwizowane są na stronie czasopisma oraz w zewnętrznych bazach indeksacyjnych.

 

Wsparcie techniczne

LIBCOM - Piotr Karwasiński

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.