Opublikowane: 2023-12-31

Fenomen hikikomori i jego ukazanie w wybranych wytworach polskiej kultury

Dominika Barwińska
Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne
Dział: Próby i debiuty
https://doi.org/10.21697/ucs.2023.32.2.05

Abstrakt

W artykule postawiono pytanie, jak rozpoznane w Japonii zjawisko shakaiteki hikikomori jest postrzegane i ukazywane w odległym kulturowo społeczeństwie polskim. W poszukiwaniu odpowiedzi autorka wykorzystuje teorię anomii Émile’a Durkheima i Roberta K. Mertona, a także koncepcję społecznego tworzenia rzeczywistości Petera L. Bergera i Thomasa Luckmanna, poruszając się w obszarze socjologii wiedzy. Zakładając, że społeczeństwo samo wytwarza wiedzę, począwszy od doświadczeń i spostrzeżeń dnia codziennego, poprzez obiektywizację i ponowną internalizację, przybliża rozumienie hikikomori ujawniane na forach internetowych (ukształtowane przez codzienne, rodzinne doświadczenia), następnie w wytworach kultury, takich jak sztuka teatralna, film czy reportaż radiowy oraz w opracowaniach naukowych opartych na badaniach.

Słowa kluczowe:

hikikomori, hikikomori w polskim społeczeństwie, hikikomori w kulturze, samowycofanie, wycofanie społeczne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Barwińska, D. (2023). Fenomen hikikomori i jego ukazanie w wybranych wytworach polskiej kultury. Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne, 32(2), 59–68. https://doi.org/10.21697/ucs.2023.32.2.05

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.