Opublikowane: 2016-11-16

Edukacja etyczna i inne propozycje szkolnego programu nauczania w konstruowaniu życia wspólnego

Nejla Doğan
Forum Pedagogiczne
Dział: Colloquia
https://doi.org/10.21697/10.21697/fp.2016.2.21

Abstrakt

Niniejszy artykuł przedstawia tezę, że współczesne wychowanie moralne oparte na religii nie spełnia swojej roli z powodu braku dostosowania do warunków społecznych i złożoności problemów nękających obecnie świat. Teza ta została omówiona na przykładzie Turcji. W czasach szerokiego rozpowszechnienia mass mediów i innych narzędzi społecznej komunikacji opieranie etyki wyłącznie na moralności religijnej jest nie tylko nierealistyczne, ale może również prowadzić do dodatkowych konfliktów na tle ideologicznym. Dlatego niezbędne wydaje się poszukiwanie innej uniwersalnej podstawy dla budowania wspólnego życia ludzi o różnych światopoglądach i wierzeniach. Za najważniejsze autorka uważa dążenie do uniwersalnego pojęcia moralności, które będzie niezależne od czasu, miejsca, społeczeństwa czy jednostki. W związku z tym jest ona zdania, że etyczny sposób myślenia i zachowania powinien być oparty raczej na wartościach świeckich niż na religijnych. W dalszej kolejności postuluje wprowadzenie do szkolnych programów nauczania edukacji etycznej ukierunkowanej racjonalistycznie. Wyraża przy tym sprzeciw wobec koncepcji etycznych formułowanych przez myślicieli postmodernistycznych, którzy relatywizują moralność.

Słowa kluczowe:

nauczanie etyki, modernizm, globalizacja, moralność religijna, etyka świecka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Doğan, N. (2016). Edukacja etyczna i inne propozycje szkolnego programu nauczania w konstruowaniu życia wspólnego. Forum Pedagogiczne, 6(2/1), 317–328. https://doi.org/10.21697/10.21697/fp.2016.2.21

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.