Opublikowane: 2019-01-24

O kategorii postępu w encyklice «Spe salvi»

Ks. Piotr Mazurkiewicz
Chrześcijaństwo-Świat-Polityka
Dział: Temat numeru
https://doi.org/10.21697/csp.2018.22.1.09

Abstrakt

Punktem wyjścia analizy jest wyjaśnienie terminu „postęp”, który w odniesieniu do człowieka oznacza zmianę rozumianą jako udoskonalenie. Głównym przedmiotem rozważań autora jest kategoria postępu ujęta przez Benedykta XVI w encyklice Spe salvi. Zdaniem papieża, wiara w postęp nie tylko zastępuje wiarę w Boga, ale także przyczynia się do budowania świata „tak, jakby Bóg nie istniał”. W ramach tak postrzeganej idei postępu centralne miejsce zajmuje rozum i wolność, stanowiące antytezę tradycyjnej diady: wiara i Kościół.
W nauczaniu Kościoła zamiast słowa „postęp” używano raczej słowa „rozwój”. Według Benedykta XVI autentyczny i integralny rozwój powinien obejmować każdą osobę we wszystkich jej wymiarach (zarówno w wymiarze potrzeb materialnych, jak również – a może przede wszystkim – w wymiarze duchowym).

Słowa kluczowe:

postęp, wiara, encyklika Spe salvi, Benedykt XVI

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Mazurkiewicz, K. P. (2019). O kategorii postępu w encyklice «Spe salvi». Chrześcijaństwo-Świat-Polityka, (22), 141–165. https://doi.org/10.21697/csp.2018.22.1.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.