Opublikowane: 2024-07-10

(Nie)refleksyjność nauczyciela edukacji elementarnej w przestrzeni przemocy symbolicznej

Agnieszka Głowala
Forum Pedagogiczne
Dział: Artykuły i rozprawy
https://doi.org/10.21697/fp.2024.1.13

Abstrakt

Zadaniem szkoły jest wprowadzanie młodego człowieka w świat norm, wartości, wzorów postępowania oraz obyczajowość kulturową. Nauczyciel edukacji elementarnej realizuje wiele złożonych zadań, by dzieci mogły rozwijać się zgodnie z wrodzonym potencjałem, miały poczucie sprawstwa, były otwarte na świat, ale także chciały i potrafiły samodzielnie myśleć. Szkoła stanowi ważne miejsce dla dziecka, ale jednocześnie jest to przestrzeń przemocy symbolicznej. Podstawową tezą przyjętą w rozważaniach niniejszego tekstu jest założenie, że refleksyjność nauczyciela stanowi zasadniczy czynnik decydujący o charakterze przemocy symbolicznej w organizowanym przez nauczyciela procesie edukacyjnym na etapie edukacji elementarnej. Poprzez wykazanie znaczenia i zastosowania refleksji nauczycielskiej autorka podejmuje próbę przekonania czytelnika, iż refleksyjność nauczyciela stanowi klucz, by przemoc symboliczna w procesie edukacyjnym nabierała wydźwięku pozytywnego i sprzyjała rozwojowi uczestniczących w nim podmiotów.

Słowa kluczowe:

refleksja, refleksyjność, przemoc symboliczna, nauczyciel, bariery

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Głowala, A. (2024). (Nie)refleksyjność nauczyciela edukacji elementarnej w przestrzeni przemocy symbolicznej. Forum Pedagogiczne, 14(1), 157–169. https://doi.org/10.21697/fp.2024.1.13

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.