Opublikowane: 2018-04-06

How do Traumatic Shoah-Witness Testimonies fit into German History Education?

Katalin Eszter Morgan
Forum Pedagogiczne
Dział: Colloquia
https://doi.org/10.21697/fp.2018.1.18

Abstrakt

W niniejszym eseju prześledzone są sposoby, w jakie traumatyczne relacje świadków Holokaustu zostały włączone w program nauczania historii Niemiec. Szczególną uwagę zwraca się na to, w jaki sposób uczniowie powinni zrozumieć kwestie Narodowego Socjalizmu i Holokaustu. Programy nauczania są zróżnicowane, a ich cele i metody związane z emocjami, wyobraźnią i wymiarem etycznym nie są – zgodnie z charakterem tego zagadnienia- wyraźnie zdefiniowane. Sytuacja ta stawia nauczycieli i uczniów przed pewnymi wyzwaniami, ale też możliwościami. Jedną z takich możliwości jest wykorzystanie wirtualnych przedstawień relacji świadków Holokaustu. Emocjonalne, opisujące traumatyczne wspomnienia narracje pozwalają uczniom przyjąć funkcję postronnych świadków; proces ten został pokrótce opisany. Trudności wynikające z wykorzystania ustnych przekazów polegają na tym, że są niedyskursywnym źródłem wiedzy, a nie dowodami historycznymi w tradycyjnym rozumieniu.

Słowa kluczowe:

Holokaust, edukacja, emocje, trauma, historia, program nauczania, kompetencje, dualizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Morgan, K. E. (2018). How do Traumatic Shoah-Witness Testimonies fit into German History Education?. Forum Pedagogiczne, 8(1), 273–285. https://doi.org/10.21697/fp.2018.1.18

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.