Opublikowane: 2017-01-11

Rola zasobów wewnętrznych i zewnętrznych w modelu relacyjnej inkluzji społecznej

Anna Fidelus
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2016.1.04

Abstrakt

W niniejszym artykule odniesiono się do jednego z wielu ważnych zagadnień, jakim może być problem wykluczenia społecznego. Zastanawiając się nad rozwiązaniami pozwalającymi na minimalizowanie zagrożeń generujących wykluczenie społeczne, a jednocześnie poszukując czynników i sposobów ułatwiających proces włączenia społecznego, podjęto próbę opracowania modelu relacyjnej inkluzji społecznej. Należy wyraźnie zaznaczyć, że omawiane kwestie nie dotyczą wyłącznie osób z niepełnosprawnością, a nawet dużym błędem byłoby utożsamianie niepełnosprawności z wykluczeniem społecznym. Jest to zbyt daleko idące, stereotypowe uproszczenie. Bezsprzecznie należy obalać fałszywe wyobrażenia, które niestety ciągle są obecne w świadomości społecznej. Rozważania w obszarze ekskluzji i inkluzji odniesiono do szerokiej grupy osób wykluczonych, do której niestety mogą również należeć osoby z niepełnosprawnością. 

Słowa kluczowe:

inkluzja, ekskluzja, zasoby wewnętrzne, zasoby zewnętrzne, relacyjny, wsparcie społeczne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Fidelus, A. (2017). Rola zasobów wewnętrznych i zewnętrznych w modelu relacyjnej inkluzji społecznej. Forum Pedagogiczne, 6(1), 57–70. https://doi.org/10.21697/fp.2016.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.