Opublikowane: 2017-10-18

Koncepcja zdrowia u młodzieży szkół ponadgimnazjalnych

Julia Łosiak-Pilch
Forum Pedagogiczne
Dział: Dział tematyczny
https://doi.org/10.21697/fp.2017.2.02

Abstrakt

Celem badań było opisanie sposobu rozumienia zdrowia przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych, ustalenie, jak młodzież szkół ponadgimnazjalnych ujmuje atrybuty zdrowia, jakie przypisuje mu kryteria oraz jak lokuje zdrowie pośród innych wartości.

Grupę badaną stanowiło 276 uczniów liceum ogólnokształcącego oraz technikum w wieku 17–19 lat, 152 kobiety i 124 mężczyzn. Zastosowano skalę ocen typu dyferencjału semantycznego, skalę Lista Kryteriów Zdrowia oraz skalę Lista Wartości Osobistych.

Wyniki wskazują na to, że dla młodych osób zdrowie jest podstawowe i osiągalne, ale jednocześnie jest łatwe do utracenia i trudne do odzyskania. Jednocześnie w oparciu o analizę skupień wyodrębniono grupę osób przypisujących zdrowiu stabilność i grupę osób przypisujących zdrowiu niestabilność. W przypadku kryteriów zdrowia okazało się, że dla młodych ludzi bycie zdrowym jest łączone z hedonistycznymi i sprawnościowymi kryteriami zdrowia. Zdrowie jako wartość miało wysoką pozycję w rankingu wartości, ale wyżej stawiane były inne wartości, jak miłość i przyjaźń oraz inteligencja.

Słowa kluczowe:

koncepcja zdrowia, młodzież, wartości

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łosiak-Pilch, J. (2017). Koncepcja zdrowia u młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Forum Pedagogiczne, 7(2), 17–31. https://doi.org/10.21697/fp.2017.2.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.