Veröffentlicht am:

Szklane modele kamieni jubilerskich w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie

Michał Myśliński , Monika Paś
Saeculum Christianum
Rubrik: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2021.28.spec.7

Abstract

W 1884 i 1885 roku Muzeum Techniczno-Przemysłowe w Krakowie kupiło cztery komplety szklanych modeli kamieni jubilerskich. Były to modele najsłynniejszych diamentów, modele szlifów kamieni szlachetnych, modele wagi (masy) kamieni szlachetnych (karaty), modele kolorów i układów krystalograficznych kamieni szlachetnych. Zakup ten był spowodowany zapewne tym, że muzeum prowadziło od 1868 roku bardzo ożywioną działalność edukacyjną i jego rolą było m.in. podnoszenie poziomu wykształcenia tutejszych rzemieślników, przedsiębiorców i handlowców.

Zbiór czterech kompletów trafił następnie – po likwidacji Muzeum Techniczno-Przemysłowego w roku 1950 – do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Zachowane w muzeum dokumenty, karty inwentarzowe, nalepki handlowe pozwalają bezsprzecznie stwierdzić, że te wykonane z wielką precyzją komplety modeli kamieni zakupione zostały w sklepie Vaclava Friča w Pradze. Ich twórcą mógł być jeden z dwóch niezwykle utalentowanych szklarzy – Leopold lub Rudolph Blaschka z Drezna, z którymi Frič intensywnie kooperował. Szklarze są znani przede wszystkim jako twórcy modeli zoologicznych i botanicznych, odznaczających się wielką precyzją wykonania. Ich dzieła stanowią obecnie ozdobę wielu kolekcji uniwersyteckich, muzealnych i prywatnych.

Dateien herunterladen

Zitierregeln

Myśliński, M., & Paś, M. (2021). Szklane modele kamieni jubilerskich w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Saeculum Christianum, (28), 85–93. https://doi.org/10.21697/sc.2021.28.spec.7

Zitiert von / Teilen


##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##