Opublikowane: 2022-10-03

Działalność protopopa zabłudowskiego Nestora Kuźmicza na tle epoki cz. 1

Antoni Mironowicz
Saeculum Christianum
Dział: Rozprawy i Artykuły
https://doi.org/10.21697/sc.2022.29.1.11

Abstrakt

Nestor Kuźmicz na trwale wpisał się w historię Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej. Duchowny był jednym z inicjatorów powołania drukarni zabłudowskiej. Dzięki protekcji Chodkiewiczów i Sapiehów Nestor Kuźmicz został protopopem zabłudowskim i grodzieńskim. Był spowiednikiem Hrehorego Chodkiewicza i Pawła Sapiehy. W latach dziewięćdziesiątych XVI wieku Nestor Kuźmicz uczestniczył w soborach, na których były poruszane istotne sprawy Kościoła prawosławnego. Synod w 1591 roku powołał go na recenzenta ksiąg cerkiewnych. Wyznaczenie Nestora Kuźmicza na cenzora ksiąg drukowanych potwierdza jego duże kompetencje i szeroką wiedzę w zakresie teologii i prawodawstwa cerkiewnego. Z inicjatywy Nestora Kuźmicza przekazano protopopom kompetencje obsady duchowieństwa parafialnego i sprawowania nad nim jurysdykcji.

Słowa kluczowe:

Nestor Kuźmicz, protopop zabłudowski, egzarcha patriarszy, Kościół prawosławny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Mironowicz, A. (2022). Działalność protopopa zabłudowskiego Nestora Kuźmicza na tle epoki cz. 1. Saeculum Christianum, 29(1), 135–152. https://doi.org/10.21697/sc.2022.29.1.11

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.