Opublikowane: 06-03-2021

Sekularyzacja. Kilka uwag w perspektywie myśli J. Ratzingera-Benedykta XVI

Andrzej Ochman
Studia Gdańskie
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.26142/stgd-2020-016

Abstrakt

Religia od początku towarzyszyła ludzkości. Zajmowała na przestrzeni dziejów różne miejsce i odgrywała w społeczeństwie zmieniającą się rolę. Był okres sojuszu ołtarza z tronem, a od oświecenia drogi te zaczynały się coraz bardziej rozchodzić. Na obecność tego procesu współcześnie wskazuje także papież Benedykt XVI. Sekularyzacja jednak nie jest dla niego procesem na wskroś negatywnym. Uznaje on słuszność autonomii rzeczy stworzonych, a zatem również autonomii uprawiania nauki oraz organizowania społeczeństwa. Niebezpieczeństwo kryje się w źle rozumianym sekularyzmie, który wyklucza obecność Boga w życiu społecznym i spycha religię do życia jedynie prywatnego. Zdaniem papieża powinna istnieć, i jest możliwa, konstruktywna współpraca między religią a tym, co świeckie, dla rozwoju dobra wspólnego.

Słowa kluczowe:

Benedykt XVI, sekularyzacja, laickość, dialog, kultura

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ochman, A. (2021). Sekularyzacja. Kilka uwag w perspektywie myśli J. Ratzingera-Benedykta XVI. Studia Gdańskie, 46, 273–285. https://doi.org/10.26142/stgd-2020-016

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.