Opublikowane: 2014-07-01

Rodzinny dialog i pojednanie jako motyw w wybranych tekstach kultury

Małgorzata Krystyna Frąckiewicz
Studia nad Rodziną
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2014.34.1.09

Abstrakt

Dialog to przejaw właściwych relacji międzyludzkich, jakie powinny charakteryzować nie tylko społeczność, tworzoną przez rodzinę, ale także narody. Jest on drogą do pojednania i budowania więzi. Kojarzy się z małżeństwem, rodziną, stosunkami międzynarodowymi. Ich symbol to wyciągnięte do siebie dłonie lub ręce splecione, zatrzymane w uścisku, ale też zwrócone ku sobie twarze. Wskazują na to demotywatory, dzieła malarskie, eseje, fotografie, myśli, plakaty, płaskorzeźby, przysłowia, wiersze. Tak różne gatunki i formy przekazu, zróżnicowane przez tworzywo i odbiorcę, potwierdzają fakt, że nie tylko słowa uzewnętrzniają dialog i pojednanie. W ich perspektywie i recepcji dialog i pojednanie to we współczesnym świecie wartości właściwie postrzegane i kontekstowo interpretowane jako zawsze konieczne w relacjach człowiek-człowiek. Powinny one być kształcone na gruncie rodziny.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Frąckiewicz, M. K. (2014). Rodzinny dialog i pojednanie jako motyw w wybranych tekstach kultury. Studia Nad Rodziną, 18(1(34), 139–156. https://doi.org/10.21697/snr.2014.34.1.09

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.