Zakres i zasięg czasopisma
Czasopismo „Studia nad Rodziną” stanowi forum interdyscyplinarnej wymiany i wieloaspektowej refleksji naukowej związanej z problematyką małżeństwa i rodziny. W czasopiśmie publikowane są recenzowane artykuły z zakresu nauk o rodzinie, dotyczące zarówno teoretycznych i historycznych aspektów rozwoju nauk o rodzinie, jak i tożsamości rodziny i różnych aspektów jej funkcjonowania w perspektywie filozoficznej, teologicznej, psychologicznej, pedagogicznej, socjologicznej, prawnej, ekonomicznej, zdrowotnej (medycyna), politycznej, historycznej i kulturowej. Zamieszczane są również recenzje publikacji, sprawozdania i komunikaty dotyczące wydarzeń naukowych związanych z tematyką pisma.
Zasady etyki
- Wprowadzenie
- Zespół redakcyjny ukazującego się od 1997 r. kwartalnika, a obecnie półrocznika „Studia nad Rodziną”, mając świadomość odpowiedzialności akademickiej i społecznej, przykłada szczególną wagę do zachowywania standardów etycznych w tekstach naukowych, publikowanych na łamach czasopisma. Zarówno autorzy, jak i zespół redakcyjny, recenzenci, wydawcy oraz środowisko skupione wokół czasopisma, powinni starać się o wysoką jakość swoich prac.
- Standardy etyczne i inne zasady, których celem jest zapobieganie nadużyciom na łamach „Studiów nad Rodziną”, oparte są na: Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors, wydanym w 2011 r. przez Comittee on Publications Ethics, dostępnym pod adresem: https://publicationethics.org/files/Code_of_conduct_for_journal_editors_Mar11.pdf, jak również na Kodeksie etyki pracownika naukowego, wyd. II, uchwalonym w 2016 r. podczas 133. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk, dostępnym pod adresem: https://instytucja.pan.pl/images/2016/komisja_etyki/Kodeks_etyki_pracownika_naukowego_-_wydanie_II_-_2016_r.pdf.
- Zasady dotyczące zespołu redakcyjnego
- Zespół redakcyjny „Studiów nad Rodziną” informuje o respektowaniu zapory ghostwritingoraz honorary/guest authorship, zgodnie z zasadami sformułowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zachowaniu powyższych zasad służy zgłaszanie tekstów artykułów, artykułów recenzyjnych, recenzji, sprawozdań i komunikatów do czasopisma za pomocą platformy internetowej czasopism Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (por. https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/snr/index), która na każdym etapie – od zgłoszenia, przez recenzję i korektę tekstu – zapewnia zachowanie koniecznej anonimowości autorów.
- Redaktorzy tematyczni, dobierani według wiedzy specjalistycznej z dziedzin, które reprezentują, odpowiedzialni są za wstępną ocenę nadesłanych utworów, rekomendują je do procedury recenzyjnej lub je odrzucają.
- O przyjęciu lub odrzuceniu tekstu decydują kwestie merytoryczne, a nie pochodzenie autora, jego przynależność etniczna, wyznanie itp.
- Zespół redakcyjny zachowuje w tajemnicy dane o autorach i o recenzentach.
- Wszelkie naruszenia zasad etyki publikacyjnej winny być zgłaszane do redaktora naczelnego, a rozpatrywane są na posiedzeniach zespołu redakcyjnego czasopisma.
- Zasady techniczne i merytoryczne, dotyczące przesyłanych redakcji publikacji, zamieszczone są na stronie internetowej czasopisma.
- Każdy tekst przesłany do redakcji podlega kilkuetapowemu procesowi recenzji: najpierw następuje wstępna ocena zespołu redakcyjnego „Studiów nad Rodziną”, zaś po pozytywnym zaopiniowaniu trafia on do dwóch niezależnych recenzentów zewnętrznych.
- W wypadku skarg o naruszenie zasad etyki publikacji, które wpłynęłyby do redakcji „Studiów nad Rodziną”, autor/autorzy zgłoszonych tekstów zostaną o nich niezwłocznie poinformowani mailowo, z prośbą o ustosunkowanie się do nich – również pisemnie. Gdy taka odpowiedź autora/autorów nie zostanie przedstawiona pisemnie, decyzją zespołu redakcyjnego informacja o naruszeniach zostaje przesłana do instytucji, do której autor afiliował swój tekst.
- Jeśli autorem zgłoszonego tekstu artykułu jest jeden z członków redakcji czasopisma, również zachowana jest zasada double blind review. Na platformie czasopism możliwe jest zgłoszenie artykułu przez członka redakcji, mającego do niej dostęp jako autor i który nie ma dostępu do procesu recenzyjnego swojego artykułu.
- Zasady dotyczące autorów
- Autorzy artykułów powinni przedstawiać oryginalne wyniki prowadzonych badań naukowych. Ich prace naukowe, przekazane do publikacji na łamach „Studiów nad Rodziną” (artykuły, recenzje, sprawozdania, komunikaty itd.), winny być ich własnym wytworem.
- Utwory przekazane do publikacji w „Studiach nad Rodziną” nie mogą być zgłoszone w tym samym czasie do innego czasopisma, monografii lub pracy zbiorowej. Zgłaszanie tego samego tekstu do różnych redakcji jest nieetyczne.
- W przypadku wielu autorów mają oni obowiązek dokładnego określenia swojej roli w procesie autorskim przez wskazanie głównego autora, współautorów itd. oraz ich wkładu w powstanie publikacji.
- Bibliografia może zawierać tylko te źródła i opracowania, które zostały rzeczywiście uwzględnione w pracy twórczej.
- Autor tekstu ponosi odpowiedzialność wynikającą z praw wydawniczych i praw autorskich (cytowanie, przedruk ilustracji, tabel, wykresów i danych z innych źródeł).
- Nieakceptowane jest publikowanie nieprawdziwych, fałszywych lub fabrykowanych wyników badań czy twierdzeń oraz manipulacja danymi i źródłami.
- Autorzy zobowiązują się do rzetelnego opracowywania tekstów w oparciu o najnowsze źródła. Zawsze, gdy przywoływane są twierdzenia lub wyniki badań innych autorów, winny być one opatrzone właściwym przypisem lub cytatem.
- Autorzy mają prawo do uzyskania informacji dotyczących przyjętego tekstu na wszystkich etapach procesu redakcyjnego i edytorskiego.
- Jeśli autor, po opublikowaniu swego artykułu, odnajdzie w nim wystąpienie istotnego błędu, winien poinformować o tym zespół redakcyjny i – w porozumieniu z nim – dokonać właściwej korekty.
- W celu uniknięcia potencjalnego konfliktu interesów autor/autorzy są zobowiązani do ujawnienia redakcji wszystkich źródeł finansowania badań.
- Autor/autorzy tekstu podpisują oświadczenie o autorstwie i oryginalności przekazanego do publikacji tekstu, jak również stosowną umowę wydawniczą. Za złamanie przyjętych zobowiązań odpowiada autor/autorzy, zgodnie ze stosownymi przepisami prawa.
- Nie są przewidziane honoraria za publikowane teksty.
- Zasady dotyczące recenzentów
- Recenzenci wykonują zlecone zadania, dbając o ich wymiar profesjonalny i etyczny, zwłaszcza o obiektywną i sprawiedliwą ocenę tekstu, według interdyscyplinarnego profilu „Studiów nad Rodziną”.
- Recenzent nie powinien przyjmować do recenzji dzieła autora, w stosunku do którego może zachodzić konflikt interesów.
- W wypadku wyczerpania czasu, przeznaczonego na sporządzenie recenzji lub też braku kwalifikacji naukowych, recenzent winien niezwłocznie zgłosić to do redaktora naczelnego „Studiów nad Rodziną”, by zespół redakcyjny mógł sprawnie znaleźć inną osobę do sporządzenia recenzji.
- Redaktorzy poszczególnych numerów tematycznych czasopisma są zobowiązani do znalezienia – w porozumieniu z zespołem redakcyjnym czasopisma – odpowiedniej liczby kompetentnych recenzentów przedstawionych do publikacji tekstów.
- Zespół redakcyjny dba o to, by autorzy prac i recenzenci nie znali nawzajem swoich tożsamości, według zasady double–blind review process.
- Cały proces recenzji, od zgłoszenia tekstu do recenzentów, przez wypełnienie przez nich formularza recenzji aż po dyskusję redakcji czasopisma z autorem odbywa się na łamach platformy czasopism, zgodnie z zasadami double blind review.
- Recenzje przekazywane są autorowi/autorom prac, z ewentualną prośbą o ustosunkowanie się do nich oraz o poprawę tekstu według przekazanych zaleceń.
- W przypadku rozbieżnych recenzji zespół redakcyjny może powołać trzeciego recenzenta.
- Dwie negatywne recenzje skutkują odrzuceniem publikacji, o czym wiadomość autorowi/autorom przekazywana jest mailowo.
- Wszystkie recenzje wraz z odpowiedziami autora/autorów oraz ostateczne teksty artykułów przechowywane są w archiwum czasopisma na platformie czasopism i są materiałami poufnymi.
- Recenzent nie może omawiać przedstawionego tekstu z innymi osobami spoza zespołu redakcyjnego „Studiów nad Rodziną”.
- Recenzent ma obowiązek powiadomić na piśmie redakcję w przypadku zauważenia podobieństwa recenzowanego tekstu do innych, gdy nie zostało to odpowiednio w nim zaznaczone. To samo dotyczy sytuacji podejrzenia plagiatu lub autoplagiatu.
- Do czasu publikacji przekazany do recenzji tekst nie może być wykorzystany przez recenzenta we własnych badaniach naukowych.
- Tekst pozytywnie zaopiniowany przez dwóch recenzentów zewnętrznych uważany jest za przyjęty do publikacji.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji/numerów nie są jawne. Na stronie platformy czasopisma „Studia nad Rodziną”, jak i na łamach czasopisma, do publicznej wiadomości podana jest natomiast lista wszystkich recenzentów.
- Zasady dotyczące Rady Naukowej
- Rada Naukowa ma głos doradczy dla zespołu redakcyjnego. W jej skład wchodzą cenione osoby z kraju i zagranicy, posiadające autorytet naukowy w danych dziedzinach.
- Rada Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW na wniosek redaktora naczelnego powołuje oraz odwołuje członków Rady Naukowej czasopisma.
ZASADY STOSOWANIA AI W RAMACH CZASOPISMA
Appendix to Ordinance No. 70/2024 of the Rector of UKSW dated 8 November 2024. Framework policy for the use of content generators in the publications of the UKSW Scientific Publishing House and journals published by the UKSW
Guidelines for Authors
The policy concerns the use of content generators in the process of writing a scientific text. However, this policy does not cover the use of content generators to analyse and draw conclusions from the data as part of the research process.
If authors use content generators or other AI-assisted tools in the writing process, these tools should only be used to improve the readability of the text and language of the work. The use of content generators should take place under human supervision, and the authors should carefully check and edit the result, because the content generators may result in statements that sound authoritative, which may be incorrect, incomplete or biased. In the end, it is the authors who are responsible for the content of the work.
Authors should disclose in their manuscript the use of content generators and other AI-assisted tools. The relevant statement in this regard should be included in the publication. This promotes transparency and trust between the authors, readers, reviewers, editors and contributors, and facilitates compliance with the terms of use of the relevant tool.
Authors should not list content generators and other AI-assisted tools as authors or co-authors or cite the content generator as an author. Authorship involves responsibilities and tasks that can be assigned and performer exclusively by people.
Each (co-)author is responsible for ensuring that issues of accuracy or integrity of any part of the work will be investigated and resolved accordingly, and authorship requires the ability to approve the final version of the work and agree to its submission. Authors are also responsible for ensuring that the work is original, so that all the listed authors meet the criteria for authorship and that the work does not violate the rights of third parties. Authors should also read our policy on ethics in publishing before submitting the work.
Content generators or other AI-assisted tools may not be used to create or modify images in the submitted manuscripts. This is because it could result in correcting, moving, deleting or inserting of a particular feature of an image or figure.
Adjustments to brightness, contrast or colour balance are acceptable, as long as they do not interfere with or eliminate the information contained in the original. Forensic tools for image analysis or specialised software can be used in the submitted manuscripts to detect suspicious irregularities in the images.
The only exception is when the use of content generators or other AI-assisted tool is part of a research project or research method (for example, in the case of AI-based approaches in imaging aimed at generating or interpreting research data, as in the field of biomedical imaging). If this is the case, it should be described in the research methods section in a manner enabling reproduction, explaining how AI systems were used in the process of image creation or modification and the model or tool name, version number and manufacturer should be provided. Authors should follow specific rules regarding the use of AI software and ensure the correct assignment of content. If applicable, authors may be asked to provide images used as input data and/or raw composition images used to create the final submitted versions for editorial evaluation.
The use of content generators or other AI-assisted tools in the creation of graphics, such as graphic abstracts, is not allowed. The use of content generators for creating cover illustrations may be allowed in some cases, provided that the author obtains prior approval from the editor and publisher of the journal, provides proof that all necessary rights to use the appropriate material have been obtained and ensures that the content is correctly attributed.
Guidelines for reviewers
Reviewers should not send the content of the submitted manuscript or parts of the manuscript to the generators as input data, as this may violate the author’s confidentiality and proprietary rights and, where the work contains personal data, it may violate data privacy rights. This confidentiality requirement also applies to the review report, as it may contain confidential information about the manuscript and/or authors. For this reason, reviewers should not send their review reports as input data to content generators, even if the aim is to improve language and readability.
Scientific review is a key component of the scientific system. Reviewing a scientific manuscript involves a responsibility that can only be carried out by people. Content generators or other AI-assisted tools should not be used by reviewers to assist in the scientific evaluation of the work, as critical thinking and original judgement needed for a scientific peer review go beyond the scope of these tools, and there is a risk that the results returned by the tools will contain incorrect, incomplete or biased conclusions about the manuscript. The reviewer is responsible for the content of the review report.
Guidelines for editors
The submitted manuscript must be treated as a confidential document. Editors should not submit the manuscript or parts of it as input data to content generators, as this may violate the confidentiality and proprietary rights of the authors, and where the work contains personal data, it may violate data privacy rights.