Opublikowane: 2018-12-31

Utrzymywanie abstynencji przez osoby uzależnione od alkoholu a funkcjonowanie ich systemu rodzinnego. Perspektywa kliniczna

Karolina Małek

Abstrakt

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem społecznym w Polsce. Dotyczy około 10% społeczeństwa (bezpośrednio i pośrednio). Rozbudowany system leczenia ukierunkowany jest przede wszystkim na osiągnięcie i utrzymywanie abstynencji przez osoby uzależnione a także na indywidualną pomoc członkom rodziny osoby pijącej (głównie dotyczy to terapii współuzależnionego małżonka/ partnera). Proponowane interwencje mają w przeważającej większości charakter indywidualny.

Niniejszy artykuł przedstawia inną perspektywę. Choroba alkoholowa bardzo wyraźnie wpływa na rzeczywistość rodzinną, determinując kształt i reguły relacji pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Zgodnie z założeniami teorii systemowych zarówno proces wpadania w uzależnienie, jak i proces zdrowienia wpływać będzie na otoczenie osoby uzależnionej, stawiając przed wszystkimi wyzwania związane z adaptacją do zachodzących zmian. Wydaje się, że terapeutyczne wsparcie rodzin mierzących się z problemem alkoholizmu może być czynnikiem silnie facylitującym proces zdrowienia, utrzymywania abstynencji a także wspomagać tworzenie nowych sposobów funkcjonowania rodziny. W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych potwierdzających te założenia, jak również hipotetyczny przypadek kliniczny.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Małek, K. (2018). Utrzymywanie abstynencji przez osoby uzależnione od alkoholu a funkcjonowanie ich systemu rodzinnego. Perspektywa kliniczna . Studia Nad Rodziną, 22(4(49), 99–115. Pobrano z https://czasopisma.uksw.edu.pl/index.php/snr/article/view/8644

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.