Opublikowane: 2018-12-31

Uzależnienia behawioralne w perspektywie teologii moralnej. Prezentacja i ocena

Michał Cherubin
Studia nad Rodziną
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2018.49.4.07

Abstrakt

W wysoce rozwiniętych społeczeństwach podkreśla się wolność wyboru. Problemem staje się jak rozumieć zdolność podejmowania decyzji: czy mój wybór może kierować się w stronę zła. Przejawem konsumpcyjnego życia są uzależnienia nie tylko od substancji psychoaktywnych, ale także od zachowań. Można się uzależnić od wszystkiego. Dlatego ważne jest rozumienie wolności, która się kieruje wartością – prawdą. Artykuł przedstawia wolność jako wartość dynamiczną, którą trzeba zdobywać i umacniać przez cnoty moralne. Jeśli nie ma rozwoju wewnętrznego, to pojawia się podatność na wszelkiego rodzaju uzależnienia. W dalszej części prezentuje się przykłady uzależnień od zachowań, ich genezę, fazy i skutki. Następnie autor przedstawia oceny zachowań od strony materii czynu oraz od strony podmiotu. W uzależnieniu może zachodzić pomniejszenie odpowiedzialności moralnej. Jednakże podkreśla się powinność walki z uzależnieniem. Przywrócona wolność w Chrystusie uwypukla wartość dobrego moralnie życia.

Słowa kluczowe:

wolność, uzależnienia behawioralne, uzależnienia, cnoty moralne, odpowiedzialność moralna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Cherubin, M. (2018). Uzależnienia behawioralne w perspektywie teologii moralnej. Prezentacja i ocena. Studia Nad Rodziną, 22(4(49), 117–136. https://doi.org/10.21697/snr.2018.49.4.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.