Fizjologiczne procesy starzenia się kobiety i mężczyzny a płodność

Bożena Bassa
Studia nad Rodziną
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2018.48.3.07

Abstrakt

Starzenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, postępującym i nieodwracalnym. Wskutek starzenia zmniejsza się zdolność adaptacyjna organizmu oraz osłabieniu ulegają jego mechanizmy obronne. Procesom starzenia ulegają wszystkie gruczoły hormonalne, jednak najbardziej wyraźne zmiany zachodzą w jajnikach. Wraz z wiekiem stopniowo wygasa ich czynność, aż do menopauzy. Wygasaniu aktywności jajników, na skutek niedoborów hormonów jajnikowych towarzyszy zespół objawów klimakterycznych. U mężczyzn wraz z wiekiem stopniowo obniża się produkcja testosteronu oraz zmniejsza się liczba plemników – jednak płodność mężczyzny może być zachowana nawet do starości. Procesom starzenia się układu rozrodczego towarzyszy szereg dolegliwości związanych z niedoborem hormonów płciowych – m.in. osteoporoza.

Słowa kluczowe:

starzenie się gonad, niedobór hormonów, menopauza, andropauza, niepłodność

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bassa, B. (2021). Fizjologiczne procesy starzenia się kobiety i mężczyzny a płodność. Studia Nad Rodziną, 22(3(48), 99–108. https://doi.org/10.21697/snr.2018.48.3.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.