Rodzice czy państwo – kto pełni większą rolę w procesie wychowania?

Agnieszka Krasucka
Studia nad Rodziną
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/snr.2019.52-53-54.2-3-4.05

Abstrakt

Na świecie coraz częściej państwa oraz instytucje państwowe przejmują rolę głównego wychowawcy dziecka. Wobec powyższego faktu, celem artykułu jest zaakcentowanie problematyki zagrożeń ideologizacji dzieci. Uczynione to będzie na przykładzie wybranych losowo państw: Hiszpanii, Niemczech i Stanów Zjednoczonych. Rodzice, zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, są pierwszymi i głównymi wychowawcami dziecka.  Państwo nie powinno pozbawiać rodziny tych zadań, które może ona spełniać sama. Władze cywilne są także zobowiązane wspierać rodzinę i zapewniać jej niezbędną pomoc. Niestety w wielu państwach dzisiejszego świata ta zasada nie jest przestrzegana, szczególnie na terenie szkolnictwa. Promowana jest permisywna edukacja seksualna, ideologia gender i LGBT. Ucząc się na błędach wymienionych powyżej krajów, Polska nie powinna dopuścić do tego, by państwo miało większą władzę wychowawczą niż rodzice.

Słowa kluczowe:

wychowanie, zasada pomocniczości, edukacja seksualna, ideologizacja, homeschooling, gender, LGBT

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Krasucka, A. (2020). Rodzice czy państwo – kto pełni większą rolę w procesie wychowania?. Studia Nad Rodziną, 23(2-4(52-54), 51–59. https://doi.org/10.21697/snr.2019.52-53-54.2-3-4.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.