Opublikowane: 2019-11-09

Uwagi o teistycznej interpretacji zasady antropicznej

Tadeusz Pabjan
Studia Philosophiae Christianae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/2019.55.1.04

Abstrakt

Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaką wartość dla teologicznej argumentacji za istnieniem Boga ma zasada antropiczna. Mówi ona o subtelnym „dostrojeniu” praw przyrody i parametrów kosmologicznych, bez którego we wszechświecie nie mógłby pojawić się człowiek. Wszechświat wydaje się zatem istnieć dla określonego celu, jakim jest „wyprodukowanie” rozumnego obserwatora. Ze względu na swój teleologiczny charakter zasada antropiczna jest podatna na interpretację teologiczną, w której zakłada się, że to Bóg powołuje do istnienia wszechświat przygotowany dla człowieka. W tym ujęciu Stwórca jawi się jako projektant wszechświata, ale Jego projekt dotyczy tu tylko praw przyrody – z tej racji interpretacja ta różni się zasadniczo od tzw. teorii inteligentnego projektu. W artykule uzasadniono tezę, że zasada antropiczna jest ciekawym argumentem – ale nie naukowym dowodem – za racjonalnością religijnej wiary w Boga, który jest stwórcą wszechświata.

Słowa kluczowe:

zasada antropiczna, kosmiczne koincydencje, subtelne dostrojenie, dowód kosmologiczny

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pabjan, T. (2019). Uwagi o teistycznej interpretacji zasady antropicznej. Studia Philosophiae Christianae, 55(1), 71–95. https://doi.org/10.21697/2019.55.1.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.