Opublikowane: 2024-06-28

INKULTURACJA WIARY W POBOŻNOŚCI LUDOWEJ NA PRZYKŁADZIE WYBRANYCH PIEŚNI ŚPIEWANYCH PRZY ZMARŁYM NA KURPIACH

Magdalena Jackowska
Studia Theologica Varsaviensia
Dział: Artykuły
https://doi.org/10.21697/stv.14881

Abstrakt

Czy dusza zmarłego człowieka pozostaje w jakimś związku z ciałem, gdy ciało jeszcze nie zostało pochowane? Przebywanie w pobliżu jeszcze nie pochowanego ciała doprowadziło do wykształcenia się tradycyjnej (pozaliturgicznej) praktyki śpiewania modlitw za zmarłego. W tych śpiewanych modlitwach pojawiają się niekiedy ciekawe treści. Np. występuje w nich przekonanie o stałej obecności zmar- łego (duszy zmarłej osoby) w bliskości ciała, które np. stale „słyszy”, „odczuwa”. Wytworzyło się też przekonanie o sile sprawczej tej modlitwy. Nie powinno się jej wykonywać przy innych okazjach. ostateczny pochówek (kościelny) kończy ten okres przejściowy. Niniejszy tekst opiera się na analizie tekstów nagrań modlitw pogrzebowych zebranych w regionie Kurpi przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jackowska, M. (2024). INKULTURACJA WIARY W POBOŻNOŚCI LUDOWEJ NA PRZYKŁADZIE WYBRANYCH PIEŚNI ŚPIEWANYCH PRZY ZMARŁYM NA KURPIACH. Studia Theologica Varsaviensia, 63(1). https://doi.org/10.21697/stv.14881

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.